Çocuklara kan alma işlemi sırasında uygulanan karaoke etkinliğinin ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of karaoke activity applied to children during blood collection on pain and anxiety level: A randomized controlled study
  1. Tez No: 795841
  2. Yazar: FATMA YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, pediatri hastalarına kan alma işlemi sırasında uygulanan karaoke etkinliğinin ağrı ve anksiyete düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Servisi, Çocuk Cerrahisi Servisi ve Çocuk Kan Alma Biriminde Aralık 2021-Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucunda çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 80 çocuk (karaoke etkinliği=40, kontrol grubu=40) oluşturmuştur. Çocukların gruplara göre dağılımı rastlantısal olarak yapılmıştır. Deney grubundaki çocuklara kan alma işlemi sırasında karaoke etkinliği yaptırılmış; kontrol grubundaki çocuklara ise sadece rutin kan alma girişimi uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında çocukların ve ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu'', işlem sırasındaki ağrı düzeyini ölçmek için“Wong Baker Ölçeği/ Ağrı Yüz Değerlendirme Ölçeği”, yine işlem sırasında oluşan anksiyete düzeyinin değerlendirilmesinde“Çocuk Anksiyete Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26 paket programı üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a randomized controlled type experimental study in order to determine the effect of karaoke activity applied to pediatric patients on pain and anxiety levels during bloodletting. The research was carried out in Bilecik Training and Research Hospital Pediatrics Service, Pediatric Surgery Service and Pediatric Blood Collection Unit between December 2021 and March 2022. The sample of the study consisted of 80 children (karaoke activity=40, control group=40) who agreed to participate in the study as a result of the power analysis and met the sample selection criteria. The distribution of the children according to the groups was made randomly. Children in the experimental group were given a karaoke activity during the bloodletting process; The children in the control group only underwent routine bloodletting. In data collection,“Personal Information Form”was used to determine the sociodemographic characteristics of children and parents,“Wong Baker Scale/Pain Face Rating Scale”was used to measure the level of pain during the procedure, and“Child Anxiety Scale”was used to evaluate the anxiety level that occurred during the procedure. The analysis of the data obtained from the study was made through the IBM SPSS Statistics 26 package program.