Security in mesh networking
- Tez No: 795849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek lisans tezi raporu, KABLOSUZ MESH AĞLARININ GÜVENLİĞİ'ni, özelliklerini, ağ yönetim yöntemlerini ve ilgili endişeler ve uygulamalar dahil olmak üzere çeşitli protokolleri tartışır. Kablosuz Ağ Ağlarının (WMN'ler) değiştirilmesinde Kablosuz Altyapı aşamalı olarak kaldırılıyor. Sağladıkları daha ucuz maliyetler ve daha fazla esneklik nedeniyle çeşitli bağlamlarda ağ oluşturma. WMN'ler olarak da bilinen kablosuz teknoloji ağ ağları, ağ oluşturmak için ağ yönlendiricileri ve istemcileri kullanarak ağ istemcilerine ek olarak geleneksel istemcilere ağ bağlantısı sağlayabilir. Ağ üzerinden iletişimin oluşumu, köprünün çalışmasıyla gerçekleşir. Buna ek olarak, ağ yönlendiriciler yalnızca temel bir hareketlilik derecesi sağlar ve WMN'lerin hayati bir bileşenini oluşturur. Geçici ağları rahatsız eden kısıtlama, kablosuz ağ ağları tarafından aşılmıştır ve bunun bir sonucu olarak, hoc ağ performansını da içerir (Ghori ve diğerleri, 2019). Şebekenin uygun şekilde yönetilmesiyle çözülebilecek güvenliğin önemi göz ardı edilemez. 802.11i güvenlik atılımı, sistemin verimini büyük ölçüde iyileştirdi ve erişilebilir şifreleme ve bütünlük denetimi özelliklerini önemli ölçüde artırdı. Bu araştırma (Khatib ve Alsadi, 2020), çok çeşitli güvenlik sorunları ve tehditlerinin yanı sıra potansiyel çözümleri de incelemektedir. Bu çalışmada olası tüm saldırılar ve bunların altında yatan katmanlar araştırılmaktadır (Khatib ve Alsadi, 2020). Şu anda, kablosuz ağ ağlarının nasıl korunacağı konusunda bir fikir birliği yoktur. Kablosuz ağ ağları, sayısız avantajlarının bir sonucu olarak giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu araştırmada, kablosuz ağ ağlarının hem mimarisi hem de teknolojisi incelenmekte ve araştırılmaktadır. Daha sonra son bölümlerde güvenlik önlemleri ve WMN ağlarının yönetimi ele alınmıştır. Bu ankette, WMN'lerin oluşturduğu tehlikeler, saldırılar ve zorluklarla ilgili konular tartışılmaktadır (Khatib ve Alsadi, 2020).
Özet (Çeviri)
The report for the master's thesis discusses the SECURITY OF WIRELESS MESH NETWORKS, as well as their features, methods of network administration, and the various protocols, including the associated concerns and applications. Wireless Infrastructure is being phased out in replacement of Wireless Mesh Networks (WMNs). Networking in a variety of contexts because to the cheaper costs and greater degrees of flexibility they provide. Wireless technology mesh networks, also known as WMNs, can provide network connectivity to traditional clients in addition to mesh clients by using mesh routers and clients to create the mesh. The formation of communication across the network occurs through the operation of the bridge. In addition to this, mesh routers provide only a basic degree of mobility and create a vital component of WMNs. The constraint that plagued ad hoc networks has been overcome by wireless mesh networks, which include hoc network performance is eventually improved as a result of this (Ghori et al., 2019). The importance of safety cannot be overstated problem that can be solved by managing the network in the appropriate manner. The 802.11i security breakthrough has greatly improved the system's throughput and dramatically boosted the encryption and integrity checking features that are accessible. This research (Khatib and Alsadi, 2020) examines a wide range of security issues and threats, as well as potential remedies. All the possible attacks and their underlying layers are being investigated in this study (Khatib and Alsadi, 2020). At present time, there is no consensus on how to protect wireless mesh networks. Wireless mesh networks are receiving more and more attention as a result of their numerous advantages. In this research, both the architecture and technology of wireless mesh networks are examined and explored. Then in the last chapters, security measures and the administration of WMN networks are discussed. Matters are deliberated about the dangers, assaults, and difficulties posed by WMNs are analysed in this survey (Khatib and Alsadi, 2020).