Hirfanlı Baraj Gölü (Ankara) balıkçılığının sosyo-ekonomik durumu
Socio-economic status of Hirfanlı Dam Lake (Ankara) fisheries
  1. Tez No: 907057
  2. Yazar: TEMEL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışma Hirfanlı Baraj Gölü'nün Ankara ili sınırları içerisinde yer alan 3 su ürünleri avlağında balıkçılık yapan çalışanlarla yüz yüze görüşülerek hazırlanan anketler üzerinden yürütülmüştür. Anketler ile bölge balıkçılığının sosyo-ekonomik durumu, av araçlarının teknik özellikleri ile ilgili bilgiler veri formlarına işlenerek elde edilmiştir. Bölgede balıkçılar tarafından özellikle yoğun olarak sazan (Cyprinus carpio) ve sınırlı sayıda da gümüş balığı (Atherina boyeri) avcılığında kullanılan uzatma ağlarının yanı sıra, yoğun bir şekilde kerevit (Astacus leptodactylus) avcılığı için de pinterler kullanılmaktadır. Sazan avcılığında kullanılan ağların göz açıklıkları 55-90 mm, gümüş avcılığında kullanılan ağların göz açıklıkları ise 4-7,5 mm arasında değişim göstermektedir. Sazan avcılığı yapan balıkçıların 4-10 takım arasında bir ağa sahip oldukları belirlenmiştir. Kerevit avcılığında kullanılan pinterler“D”formunda tek girişli iki venterli ve 5 çemberli olduğu ve kullanılan ağın göz açıklığının 1,5 cm olduğu belirlenmiştir. Ankete katılan çalışanların %72'sinin yaptıkları işten ve elde ettikleri kazançtan memnun oldukları ve yılda 8-9 ay balıkçılık yaptıkları tespit edilmiştir. Çalışanların %68'inin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmadığı, av sezonu dışında %36'sının herhangi bir işte çalışmadığı belirlenmiştir. Çalışan kişilerin balıkçılığı seçme nedenleri incelendiğinde, %56'sının mesleği, %32'sinin ek gelir ve %12'sinin ise hobi amaçlı olduğu belirlenmiştir. Balıkçılıkta kullanılan teknelerin boylarının %88'i 6,3-6,9 m, %12'si ise 7-7,5 m arasında değişim göstermektedir. Bölge balıkçıları, su ürünleri avlak sahalarında bilinçsiz avcılığın yapıldığını ve denetimlerin yetersiz olduğunu, göldeki kirliliğin her geçen gün arttığını belirtmektedirler. Bu hususların bölge balıkçılığının gelecekte ciddi zarar görmesine ve stoklar üzerinde olumsuz etki yaratmasına neden olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted through face-to-face interviews with fishers working in three fishing grounds in the Hirfanlı Dam Lake within the borders of Ankara province. Information on the socio-economic status of regional fisheries and the technical specifications of fishing gear were obtained through surveys and entered into data forms. In addition to the gillnets used by fishermen in the region intensely for fishing carp (Cyprinus carpio) and a limited number of silverfish (Atherina boyeri), fyke nets are also used intensively for fishing freshwater crayfish (Astacus leptodactylus). The mesh size of the nets used in carp fishing varied between 55-90 mm, while the mesh size of the nets used in silver fishing varied between 4-7.5 mm. It was determined that fishermen engaged in carp fishing had a net of 4-10 sets. It was determined that the fyke nets used in crayfish fishing were“D”shaped, with a single entrance, two vents and 5 hoops, and the mesh size of the net was 1.5 cm. It was determined that 72% of the fishermen were satisfied with their work and the income they earned and that they fished for 8-9 months in a year. It was found that 68% of the employees do not have any social security and 36% do not work outside the fishing season. When the reasons for choosing fishing among employees were examined, it was determined that 56% of them had a profession, 32% had additional income, and 12% had as hobby. It was found that the length of the boats used in fishing varied between 6.3-6.9 m with 88% and between 7-7.5 m with 12%. Fishermen in the region stated that there is an unconscious fishing in the fishing grounds, that inspections are inadequate, and that pollution in the lake is increasing day by day. It is assessed that these issues will cause serious damage to the regional fisheries and have a negative impact on the fish stocks in the future.