11. sınıf Suriyeli öğrencilerinin göç konusundaki bilişsel yapıları ve metaforik algıları (Kilis ili örneği)
The cognitive structures and metophorical perception in relation to immigration of the Syrian 11th grader (Kilis province example)
- Tez No: 795850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanlar var olduğu tarihten bu yana sürekli hareket halinde olmuşlardır. Beklentileri, ihtiyaçları ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak için göç etmişlerdir. Göç hareketleri kimi zaman gönüllü olarak kimi zaman ise zorunlu olarak gerçekleşebilmektedir. Savaş, iç karışıklıklar, zulüm gibi şiddet uygulamalarının yaşandığı yerlerden, insanların yaşamını ve huzurunu sağlamaya yönelik göç etmeleri zorunlu göç olarak gerçekleşen göçlerdendir. 2011 yılından itibaren ülkelerindeki şiddet uygulamaları ve iç savaştan kaçan Suriyeliler ülkemizde mülteci olarak yaşamaktadırlar. Mülteci nüfusun en yoğun olduğu Kilis ilinde bizzat göç olayını yaşamış Suriyeli öğrenciler buradaki okullarda eğitim hayatlarına devam etmektedirler. Bizzat zorunlu olarak göç etmiş öğrencilerin gözünden göç kavramını yorumlamak, öğrencilerin göç konusuna yönelik bilişsel yapılarını tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırmada; Kilis ilinde yaşayan, 11. sınıfta öğrenim gören 110 Suriyeli öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) aracılığıyla yapılan bu araştırmada öğrencilerden göç kavramına yönelik akıllarına gelen kelimeleri belirli bir sürede yazmaları istenmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesi aşamasında nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Öğrencilerin göç kavramına yönelik verdiği cevaplar frekanslara ayrılarak hem kategorize edilmiş hem de bilişsel yapılarını ortaya koymak amacıyla kavram ağları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara bakıldığında ise öğrencilerin göç kavramını çoğunlukla olumsuz kelimelerden türettikleri tespit edilmiştir. Öğrenciler göç kavramına yönelik cümleleri, göç ettikleri süreçteki kelimelerden oluşmaktadır. Öğrencilerin göç konusundaki öğrenmelerine baktığımız zaman; öğrencilerin göç konusuna yönelik kelimeler ve cümlelerin okulda öğrenmeden ziyade bizzat göç olayına katılmış olmalarından dolayı yaşayarak öğrenmelerinden gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre öğrencilerin göç konusundaki bilişsel yapılarının daha çok yaşayarak öğrenme ürünü oldukları ve göç konusunu çoğunlukla olumsuz kelimelerle açıkladıkları ortaya konmuştur. Kelime ilişkilendirme testlerinin ise öğrencilerin bilişsel yapılarını ortaya koymada etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Humans have always migrated since they existed. They migrate to have a better life and meet their needs. Migration movements can sometimes take place on a voluntary basis and sometimes on a compulsory basis. War is one of the reasons for forced migration. People are compelled to go to places where there is security and peace from places where violence such as internal turmoil and persecution take place. Since 2011, Syrians that fled the violence and civil war in their country have been living as refugees in our country. Syrian students who have personally experienced the migration continue their education at schools in Kilis, where the migrant density is the highest. In this research that was conducted in order to interpret the concept of migration from the eyes of the students who migrated from compulsory reasons and to determine the cognitive structures of the students about the issue of migration; 110 Syrian students living in Kilis and studying in 11th grade formed the study group of the research. In this study, the phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used. In this study, which was conducted by using the Word Association Test (WAT), students were asked to write down the words that came to their minds regarding the concept of migration in a certain period of time. Content analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the analysis of the obtained data. The answers given by the students to the concept of migration were categorized by dividing into frequencies. In addition, conceptual networks were created in order to reveal their cognitive structures. When the findings were examined, it was determined that the students mostly chose the words related to the concept of migration from negative words. Students' sentences about the concept of migration consist of words in the process of their migration. When we look at students' learning about immigration, it was determined that the words and sentences that the students used on the subject of migration originate from the words they learned by experiencing during the migration, not at school. As a result, according to the findings obtained, it was revealed that the cognitive structures of the students on migration mostly stem from learning by experience and they mostly explained the issue of migration with negative words. It can be said that word association tests are an effective method in revealing students' cognitive structures.