Ankara'daki lise son sınıf öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıkları
Digital reading habits of high school senior students living in Ankara
  1. Tez No: 795851
  2. Yazar: ZEYNEP TUNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bireysel bir yaşam davranışı ve eylemi olan okuma toplumsallaşmanın, bir başka deyişle, toplumsal hayata katılmanın aracıdır. Okumaya ilişkin algı, tutum, duygu, düşünce, alışkanlık ve davranışlarımız okuma kültürünü oluşturur. Kültür değişen bir olgu olduğu için okuma kültürü de tarihsel ve toplumsal koşullara bağlı olarak değişmektedir. Dijital okuma, okuma kültüründe özellikle teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı yeni bir okuma türüdür. Okuma kültürünün bir parçası olarak değerlendirebileceğimiz dijital okumanın teknoloji kullanımına daha yatkın olduğu bilinen çocuklar ve gençler arasında hızla yaygınlaşmakta olduğu söylenebilir. Bu nedenle dijital okumanın gençler açısından araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ankara'daki lise son sınıf öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıklarını çeşitli boyutlarıyla irdelemektir. Dijital okuma alışkanlıklarının yanı sıra basılı okuma alışkanlıklarının da ele alındığı araştırmamızda öğrencilerin hangi okuma türünü neden tercih ettikleri, hangi okuma materyallerini ve araçlarını kullandıkları, ne tür okuma içeriklerine yöneldikleri ve bunları nasıl edindikleri, okuma yer ve zaman tercihleri, sahip oldukları dijital kaynakların neler olduğu ve kütüphane kullanım sıklıkları ve amaçları gibi alt konuların ortaya konulması da amaçlanmıştır. Söz konusu irdelemelerin ailelerin sosyoekonomik statüleri ve demografik değişkenler bağlamında yapılması da amaçlar arasındadır. Araştırma problemi;“Ankara'daki lise son sınıf öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıkları hangi özellikleri göstermektedir?”biçiminde oluşturulmuştur. Bu bağlamda,“Öğrencilerin dijital okuma alışkanlıklarının hangi düzeyde ve nitelikte olduğu, hangi etkenlere bağlı olarak, ne kadar değiştiği”çalışmanın araştırma sorusu olarak düşünülmüştür. Çalışma amacı ve araştırma problemine bağlı olarak da araştırmanın hipotezi de şöyle oluşturulmuştur:“Ankara'daki lise son sınıf öğrencileri dijital okuma yönünde bir eğilime sahip olmakla birlikte, bu okuma türü onlar için öncelikli değildir.”Ankara'da bulunan okuldaki toplam 294 lise son sınıf öğrenci örneklemi ile gerçekleştirilen çalışmamızda betimleme yöntemi kullanılmış ve son sınıf öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıklarını ölçmek için anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı ile yapılan analizler ve ki-kare testleri sonucu elde edilen verilere göre, Ankara'daki lise son sınıf öğrencilerinin dijital okuma yönünde belirli ölçüde eğilimleri olmakla birlikte, her iki okuma türünü de birlikte gerçekleştirdikleri ve bunların içinde daha çok basılı kaynak okumayı tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin okuma sıklıkları ve türleri ile anne ve babanın eğitim düzeyi arasında da anlamlı ilişki bulunmuş, eğitim düzeyi yüksek ailelere sahip öğrencilerin basılı ve dijital okuma alışkanlığına daha yüksek oranda sahip oldukları anlaşılmıştır. Çalışma sonunda konuya ilişkin çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Lise öğrencileri, Okuma alışkanlığı, Dijital okuma alışkanlığı, Okuma kültürü, Sosyoekonomik özellikler, Sosyo-ekonomik etkenler, Ankara.
Özet (Çeviri)
Reading, which is an individual life behavior and action, is a means of socialization, in other words, a means of participating in social life. Our perceptions, attitudes, feelings, thoughts, habits and behaviors related to reading constitute reading culture. Since culture is a changing phenomenon, reading culture also changes depending on historical and social conditions. Digital reading is a new type of reading that has emerged especially with technological developments in reading culture. It can be said that digital reading, which we can consider as a part of reading culture, is rapidly becoming widespread among children and young people who are known to be more prone to the use of technology. For this reason, it is of great importance to investigate digital reading in terms of young people. The aim of this study is to examine the digital reading habits of senior high school students in Ankara in various dimensions. In addition to digital reading habits, the study also aims to examine printed reading habits and to reveal sub-issues such as which type of reading students prefer and why, which reading materials and tools they use, what kind of reading content they prefer and how they obtain it, their reading place and time preferences, the digital resources they own, and their frequency and purpose of library use. It is also aimed to make these examinations in the context of socio-economic status of families and demographic variables. The research problem was formulated as“What characteristics do the digital reading habits of senior high school students in Ankara show?”. In this context,“At what level and quality are the digital reading habits of students, depending on which factors and how much they change”was considered as the research question of the study. Depending on the purpose of the study and the research problem, the hypothesis of the research was formed as follows:“Senior high school students in Ankara have a tendency towards digital reading, but this type of reading is not a priority for them.”In our study, which was conducted with a sample of 294 senior high school students in a school in Ankara, the descriptive method was used and data were collected with the questionnaire technique to measure the digital reading habits of senior high school students. According to the data obtained as a result of the analysis made with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program and chi-square tests, it was concluded that although senior high school students in Ankara have a certain tendency towards digital reading, they perform both types of reading together and prefer to read printed sources more among them. In addition, a significant relationship was found between the frequency and types of reading of students and the educational level of their parents, and it was understood that students with families with higher levels of education had higher rates of print and digital reading habits. At the end of the study, various suggestions were made on the subject. Keywords High school students, Reading habits, Digital reading habits, Reading culture, Socioeconomic characteristics, Socio-economic factors, Ankara.