Algılanan yönetici desteği ve çalışmaya tutkunluk ilişkisinde kendini içerden hissetme ve görev performansı algısının aracı etkileri
The intermediary effects of perceived insider status and task performance on the relationship between perceived supervisor support and work engagement
  1. Tez No: 795921
  2. Yazar: YAVUZ KOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın temel amacı algılanan yönetici desteğinin çalışmaya tutkunluk üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın ikinci amacı ise algılanan yönetici desteği ve çalışmaya tutkunluk ilişkisinde kendini içerden hissetme ve görev performansı algısının aracı etkilerinin belirlenmesidir. Araştırma İstanbul ilinde yerli bir havayolu firmasında çeşitli pozisyonlarda yönetici ve çalışanların katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup araştırma 271 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada genel tarama modelleri kullanılmış olup araştırma verilerinin toplanmasında anket kullanılmıştır. Araştırma verileri“Algılanan Yönetici Destek Ölçeği”,“Kendini içerden hissetme Ölçeği”,“Görev Performans Ölçeği”ve“Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS ve AMOS programı kullanılmıştır. Arştırmada kullanılan ölçekler ile ilgili güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, normallik testleri, betimsel istatistikler, faktör analizi, anova analizi ve aracı değişken etkisi ile ilgili analizler yapılmıştır. Araştırmada algılanan yönetici desteği, kendini içerden hissetme, görev performansı ve çalışmaya tutkunluk düzeylerinin çok yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, medeni durum ve meslekte geçen süre değişkenlerine göre algılanan yönetici desteği, çalışmaya tutkunluk düzeylerinin birbirine benzer olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte üst kademe yöneticilerin algıladıkları yönetici desteğinin çalışan ve orta kademe yöneticilerden düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada cinsiyet, medeni durum, çalışılan pozisyon ve aylık gelir düzeyine göre görev performanslarının birbirine benzer olduğu, bununla birlikte meslekte geçen süre ve yaş düzeyi arttıkça görev performansının arttığı belirlenmiştir. Araştırmada cinsiyet, madeni durum, çalışma yılı değişkenlerine göre çalışmaya tutkunluk düzeylerinin birbirine benzer olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca yaş düzeyi arttıkça ve gelir düzeyi yükseldikçe çalışmaya tutkunluğun arttığı belirlenmiştir. Araştırmada algılanan yönetici desteği ile kendini içerden hissetme, görev performansı ve çalışmaya tutkunluk arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda algılanan yönetici desteği ve çalışmaya tutkunluk ilişkisinde kendini içerden hissetmenin ve görev performansının aracılık etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca algılanan yönetici desteğinin çalışmaya tutkunluğa etkisinde, kendini içerden hissetme ve görev performansının seri aracılık etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to investigate the effect of perceived supervisor support on work engagement. The secondary aim of the research is to identify the mediating roles of perceived insider status and task performance perception in the relationship between perceived supervisor support and work engagement. Research participants are employees and managers who are at various positions working in a local airline company located in Istanbul. Convenience sampling method, which is one of the non-probability sampling methods, was used in the research and a questionnaire was applied to 271 participants. General survey models were used in the research and a questionnaire was used to collect data. Data was collected using“Perceived Supervisor Support Scale”,“Perceived Insider Status Scale”,“Task Performance Scale”and“Work Engagement Scale”. SPSS and AMOS programs were utilized to analyze the data. Reliability and validity analyses, normality tests, descriptive statistics, factor analysis, ANOVA analysis and mediator variable effect analyses were performed for the scales that are used in the research. It was revealed that the perceived supervisor support, perceived insider status, task performance and work engagement levels were very high in this study. The levels of perceived supervisor support and work engagement were identified to be similar to each other based on the variables of gender, age, marital status and time spent in profession. On the other hand, it has been noted that supervisor support that is perceived by high level executives is lower than that of employees and mid-level managers. The research identified that the task performances were similar based on gender, marital status, work position and monthly income level, however, task performance increased as the time spent in the profession and age increased. The study also showed that the levels of work engagement were similar to each other based on the variables of gender, marital status and work experience. Additionally, it was observed that as the age and income level increases, work engagement also increases. The study revealed that there is a positive correlation between perceived supervisor support and perceived insider status, task performance and work engagement. It is found out that perceived insider status and task performance have a mediating effect on the relationship between perceived supervisor support and work engagement. The study also indicates that perceived insider status and task performance have a serial mediating effect on how the perceived supervisor support effects work engagement.