Sabiha Gökçen Havalimanı'nın aırport cıty olarak değerlendirilmesi
The evaluation of Sabiha Gökçen Airport as an airport city
  1. Tez No: 795971
  2. Yazar: ÖMER SEZGİN KIRÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Havacılık denilince her zaman akla ilk olarak hava araçları gelmektedir. Fakat, havalimanlarının da havacılık alanında büyük bir yeri bulunmaktadır. Havalimanlarının tüm fiziksel birimleri hava araçlarının, kargoların ve yolcuların güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması için detayları ve kullanabilirliği özenle hesaplanmaktadır. Havalimanı yapılarının tasarımı ve yapılanması özen gerektiren bir iştir. Zaman içerisinde havalimanlarının gelişimi, havalimanı ve çevresinin sosyal, ekonomik ve çevresel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Havalimanlarının gelişimini dünyanın ve ulaşım ağının gelişimi etkilemiştir. Havalimanları zaman içerisinde sadece hava araçlarının iniş ve kalkış yeri olmaktan çıkmış olup, sosyal bir alan olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu değişim ile farklı düşünceler ortaya atılmış ve bununla birlikte“Airport City”kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram ilk olarak düşünsel bir kavram iken yıllar içinde havalimanlarının bu kavrama evrilmesine hatta yeni kurulan havalimanlarının bu kavrama göre inşa edilmesine sebep olacaktır. Airport city havalimanlarının fonksiyonları ve planlamaları eski model havalimanlarından farklılık göstermektedir. Ayrıca, airport city modelini etkileyen kritik faktörler bulunmaktadır. Her kıtada bir airport city örneği bulunmaktadır. Bazı eski havalimanlarının zamanla airport city modeline dönüştüğü gözlemlenirken bazıları ise airport city kavramı çerçevesinde inşa edilmiştir. İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (ITEP), teknolojinin ticarileştirilmesi ile etkin kamu ve özel yatırımların birleştirilmesini içine alan bir geliştirme projesi olan ve ekonomik büyüme, teknolojik gelişme ve küresel rekabet için dinamik, bilimsel, teknolojik ve daha da önemlisi yerel bir altyapı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada havalimanı ve airport city kavramı hakkında bilgiler ışığında yoğun trafik hacmine sahip fakat ikincil havalimanı olarak gösterilen Sabiha Gökçen Havalimanı'nın İTEP projesinin kavram unsurları ile değerlendirilip, nitel araştırma yöntemi kullanılarak havalimanının sahip olduğu özellikler ve konumu içerisindeki çevreye etkisiyle beraber diğer airport city havalimanları ile karşılaştırılıp airport city kavramına uygun bir havalimanı olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to aviation, the first thing that comes to mind is aircraft. However, the presence of airports is also a big place in the enemy area. Details and uses of all operational units of airports are calculated for the details of the safe transportation of aircraft, cargo and passengers. The design and construction of airport structures is a task that requires care. There is the development of airports over time, the social and economic use of the airport and its surroundings, and the benefit from use. In airports, time has ceased to be just the landing and take-off place of aircraft, and is for the purpose of activity as a social area. With this change, a different appearance has been put forward and with it, the concept of“Airport City”has emerged. While this concept was initially an intellectual concept, over the years it will cause this evolution of airports and even newly established airports to be built according to this growth. The airport shows the operation and planning of city airports in the direction of old model airports. In addition, there are critical elements that protect the airport city structure. While it is observed that some old airports have turned into airport city models on the surface, some parts have been built within the framework of the airport city concept. The Advanced Technology Industrial Park and Airport Project (ITEP), a development project that incorporates commercialization and the integration of active and private investment, aims to create a dynamic, scientific, technological and more important public, local infrastructure for economic growth, technological development and global competition. Sabiha Gökçen Airport, which has a heavy traffic density arising from the accumulation of knowledge about this airport and the airport city concept, is evaluated with the concept elements of the İTEP project of Sabiha Gökçen Airport, which is shown as an airport, and the features of the airport and the operators that activate the interior, along with other airport city airports, by using the qualitative research method. It has been investigated whether it is an airport suitable for the airport city concept.