Design and analysis of BIM technology critical role in estimating dam's cost
  1. Tez No: 795984
  2. Yazar: HUSSEIN ALI HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, BIM teknolojisinin baraj maliyetinin değerlendirilmesindeki kritik rolünü tasarlamak ve analiz etmek için yürütülmüştür. Araştırma, etkileyen faktörleri etki derecelerine ve müteahhitlik sektöründe bulunma derecelerine göre ortaya koydu. Örneklem sayısı, Irak'ta müteahhitlik sektöründe çalışan, inşaat mühendisliği tecrübesi olan 100 mühendisti. Kesitsel bir çalışma kullanan bir anket anketi uygulandı. Daha sonra, BIM teknolojisi kullanılarak barajın maliyetinin analizi ve tasarımını etkileyen hayati faktörleri belirlemek için istatistiksel analiz yapılmıştır. Anket anketi ile kesitsel tanımlayıcı nicel araştırmaya dayanan çalışma bulguları, proje uygulamasının kalite kontrolünün, baraj inşa etme maliyetinin doğru ve doğru bir şekilde belirlenmesini sağlamak için mühendislik projelerinin yönetimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, BIM programının, barajların büyük ölçekli faaliyetleri ve karmaşıklığı arasında daha yüksek doğruluk seviyeleri ile baraj maliyetlerinin hesaplanmasında önemli ve avantajlı bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, BIM yazılım araçlarının kullanılması, inşaat proje maliyetlerinin yönetilmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olur ve inşaat öncesi baraj inşa etme maliyetinin esnek bir şekilde belirlenmesini kolaylaştırır. Çalışma, inşaat barajlarının maliyetinin belirlenmesini kolaylaştırmak için gereksinimleri karşılamak ve şartnamelere göre proje kapsamını kontrol etmenin gerekliliğini vurguladı. Buna ek olarak, baraj inşa etme maliyetinin belirlenmesinde mühendislik proje yönetiminin önemi, baraj maliyetinin hesaplanmasında BIM programının önemi dahil olmak üzere, BIM teknolojisinin baraj maliyetini değerlendirmeye katkısının tasarımını ve analizini etkileyen bazı hayati faktörler vardır. ve maliyetin hesaplanmasında modern teknolojinin rolü.
Özet (Çeviri)
This research is executed to design and analyze the critical role of BIM technology in evaluating the dam's cost. The research presented the influencing factors according to the degree of their influence and the degree of their presence in the contracting sector. The number of samples amounted to 100 engineers working in the contracting sector in Iraq with experience in civil engineering. A survey questionnaire using a cross-sectinoal study was implemented. Then, statistical analysis was conducted to determine the vital factors affecting the design and analysis of the dam's cost using BIM technology. Based on the cross-sectional descriptive quantitative research with the survey questionnaire, the study findings revealed that the quality control of project implementation contributes to the management of engineering projects to ensure that the cost of building dams is determined correctly and accurately. In addition, it was found that the BIM program plays a significant and advantageous role in calculating the cost of dams with higher accuracy levels amidst the large-scale activities and complexity of dams. Also, the employment of the BIM software tools helps manage and control construction project costs and facilitates determining the cost of building dams flexibly before construction. The study emphasized the need to control the scope of the project to meet the requirements and according to the specifications to facilitate determining the cost of building dams. Additionally, there are some vital factors that influence the design and analysis of BIM technology contribution to evaluate the dam's cost, including the importance of engineering project management in determining the cost of building dams, the importance of the BIM program in calculating the cost of dams, and the role of modern technology in calculating the cost.