Deneysel anosmi modelinde deksametazon, lokal ozon yağı ve sistemik ozon gazı tedavilerinin iyileşme üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dexamethazone, local ozone oil and systemic ozone gas therapy on healing in experimental anosmia model
- Tez No: 795985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulmuş anosmi modelinde deksametazon, lokal ozon yağı ve sistemik ozon gazı tedavilerinin iyileşmeye olan etkilerinin histopatolojik ve fonksiyonel açıdan araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 40 adet sıçan kullanıldı.Sıçanlar her grupta 8 denek olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Negatif kontrol grubu dışındaki her bir hayvana intraperitoneal olarak 0.5 ml salin içinde 300 mcg/g 3-metil indol (3-MI) verilerek anosmi oluşturuldu ve enjeksiyondan 1 hafta sonra yiyecek bulma testi (YBT) ile doğrulandı. Üç gruba sırasıyla sistemik ozon gazı, intranazal ozon yağı ve sistemik deksametazon tedavileri uygulandı. Tedavi sonrası 1. ve 2. haftada YBT tekrarlandı. 1. ayın sonunda dekapitasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek olfaktör sinir ve olfaktör mukoza eksize edildi. Tüm örnekler olfaktör epitel kalınlığı, olfaktör sinir çapı, vakuolizasyon, intraepitelyal inflamatuvar hücre göçü, silya kaybı, nekroz, açısından incelendi ve gruplar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Sonuçlarımıza göre yapılan YBT'de 1. haftada tüm gruplarda pozitif kontrol grubuna göre anlamlı bir iyileşme olduğu görüldü ( p0.05). 2. haftada ozon gazı grubunda iyileşme oranı 1. haftadaki değer ile benzer olmasına rağmen ozon yağı ve deksametazon grubunda iyileşme oranında azalma olduğu görüldü. 2. haftada yapılan YBT'de ozon gazı ve deksametazon grubunda pozitif kontrol grubuna göre anlamlı olarak iyileşme olduğu gözlenirken ozon yağı grubunda anlamlı olarak iyileşme olmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the histopathological and functional effects of dexamethasone, local ozone oil and systemic ozone gas treatments in an experimentally created anosmia model.. Materials and Methods: A total of 40 rats were used in the study. The rats were divided into 5 groups with 8 subjects in each group. Anosmia was induced by administering 300 mcg/g 3-methyl indole (3-MI) in 0.5 ml saline intraperitoneally to each animal except the negative control group, and it was confirmed by food finding test (FFT) 1 week after the injection. Systemic ozone gas, intranasal ozone oil and systemic dexamethasone treatments were applied to three groups, respectively. FFT was repeated in the 1st and 2nd weeks after the treatment. At the end of the first month, the olfactory nerve and olfactory mucosa were excised by sacrificing by decapitation method. All samples were examined in terms of olfactory epithelial thickness, olfactory nerve diameter, vacuolization, intraepithelial inflammatory cell migration, cilia loss, necrosis, and the groups were compared statistically. Results: According to our results, a significant improvement was observed in all groups compared to the positive control group in the 1st week in the FFT performed (p0.05). Although the healing rate in the ozone gas group in the 2nd week was similar to the value in the 1st week, there was a decrease in the healing rate in the ozone oil and dexamethasone group.In the FFT performed at the 2nd week, it was observed that there was a significant improvement in the ozone gas and dexamethasone group compared to the positive control group, while there was no significant healing in the ozone oil group (p>0.05).