21. yüzyılda bir sûfi âlim: Emin Işık, hayatı eserleri ve tasavvufî görüşleri
A sufi scholar in 21st century: Emin Işık, his life, works and ideas
- Tez No: 796008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada mutasavvıf, akademisyen, yazar, vâiz, mevlidhan ve mesnevîhan Yrd. Doç. Dr. Emin Işık'ın hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri incelenmiştir. Işık, örnek şahsiyeti ve tasavvufî prensipler üzere kurduğu dünya görüşü ve yaşam tarzıyla, 20. yüzyılın münevverlerinden biri olmuş; hayatının son ânına kadar öğretmenliğe devam ederek ömrünü İslâm dînine hizmete vakfetmiştir. Çalışmada ayrıca, Işık'ın ilmî şahsiyetinin oluşmasında katkısı bulunan ve kendisinin tanışmaktan ve rahle-i tedrislerinden geçmekten müteşekkir olduğunu ifâde ettiği şahıslar ile yaşamında önemli rol oynayan kurum ve koşullar araştırılmıştır. Yine Işık'ın kalem aldığı eserler incelenerek, onun fikrî dünyasını teşekkül ettiren konu ve kavramlara detaylı olarak yer verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, Işık'ın eserleri ve çeşitli mecralarda yaptığı konuşmaları göz önünde bulundurularak düşünce dünyasında bir mesele biçiminde ön plana çıkan maârif kavramı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the life and works of Emin Işık, who was a scholar, a sufi, a writer, a preacher, Mathnawī reader and Mawlīd performer has been examined. With his notable personality and a worldview based on Sufism, Işık became one of the profound intellectuals of the 20th century and has dedicated his life to the service of Islām by continuing teaching till his last days. The study also aimed to explore the people who contributed to the formation of Işık's scholarly personality, whom he stated that he was fortunate to have met, as well as the institutions that played a crucial role in his entire life. Again, by analyzing his works, the subjects and concepts that shaped his intellectual worldview were tried to be included in detail. At the end of the study, the concept of education (ma'ārif), which steps forth as an issue in his understanding, is also examined, in regard to Işık's works and his speeches given in various venues.