37-42 gestasyon haftası 2500 g ile 3999 g arasında doğan term bebeklerde ponderal indekse göre klinik morbidite ve mortalitenin değerlendirilmesi
Assessment of clinical morbidity and mortality according to ponderal index in infants born between 37-42 gestational weeks weighing between 2500 g and 3999 g
  1. Tez No: 796029
  2. Yazar: SAADET ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
37-42 Gestasyon Haftası 2500 g ile 3999 g Arasında Doğan Term Bebeklerde Ponderal İndekse Göre Klinik Morbidite ve Mortalitenin Değerlendirilmesi Amaç: 37-42 Gestasyon haftası 2500 g ile 3999 g arasında doğan bebeklerde Ponderal indeksin klinik morbidite (TTN (transient tachypnea of newborn), sepsis, vb) ve mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya hastanemiz doğum salonunda 01.07.2022-01.10.2022 tarihleri arasında, 37-42 gestasyon haftasında ve 2500-3999 g arası doğmuş 198'i erkek, 203'ü kız olmak üzere toplamda 401 yeni doğmuş bebek katılmıştır. Ponderal İndeksi normal aralıkta (2,2-3) olanlar kontrol grubu, bu değerlerin dışında kalanlar çalışma grubunu oluşturdu. Bebeklerle ilgili klinik morbidite ve mortalite verileri resmi bebek klinik kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 401 bebek (198 erkek (%49, 38), 203 kız (%50,62) bebek alındı. Doğum haftası ortalaması 38,59±1,13, doğum ağırlığı ortalaması 3224,08±356,8 g, boy ortalaması 48,79±1,89 cm ve baş çevresi ortalaması 34,19±1,24 cm'dir. Ponderal indeks ortalaması 2,77±0,28 olup %1,2 i düşük(n:5), %80,55 i normal (n:323) ve %18,20 si (n:73) yüksekti. Bebeklerin %56,86sı (n:228) C/S ile doğmuştu. Apgar 1. Dk 7,18±1,06 ve 5. Dk 8,63±0,72 idi. 21 bebek (%5,24) LGA, 361 bebek (%90,02) AGA ve 19 bebek (%4,74) SGA idi. Ponderal indeksi yüksek olan bebeklerin doğum ağırlığı, baş çevresi, sezaryen doğum ve LGA oranı, diğer gruplara göre anlamlı yüksekti (p: 0,001). Ponderal indeksi yüksek olan bebeklerin sosyal endikasyon ile yatış oranı, diğer gruplara göre anlamlı yüksekti (p:0,044). Ponderal indeks düşük olan bebeklerin boy ortalaması, ilk 30 dk anne göğsü alma oranı, diğer gruplara göre anlamlı yüksekti (sırasıyla, p: 0,001, p:0,021). SGA olan bebeklerin Ponderal Index normal olma oranı, AGA ve LGA olan bebeklere göre daha yüksekti (p:0,035). Yenidoğanın geçici takipnesi, Ponderal indeksi normal olan grupta diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulundu (p:0,018). Ponderal indeks grupları arasında makat geliş, iri bebek, fetal distres ve ilerlemeyen eylem, anne yaşı, gravide, parite, abort, sigara, ilaç, maternal hastalık, fizik muayene bulguları (hipotonisite, siyanoz, sakral dimple ve mekonyum boyalı bebek) anne yanında takip, anne yanından YDYBÜ yatış gereksinimi, doğum salonundan YDYBÜ yatış gereksinimi, klinik tanılar ve sevk durumları açısından anlamlılık saptanmadı (p>0.05). Çalışma ve kontrol grubunda mortalite sıfır bulundu (p>0,05). Sonuç: Ponderal indeksi normal olan hastaların TTN olma oranı diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulundu. SGA olan bebeklerin Ponderal indeks normal olma oranı, AGA ve LGA olan bebeklere göre daha yüksek bulundu. Ponderal indeksi yüksek olan grubun C/S ile doğum, doğum ağırlığı, doğum baş çevresi, gebelik haftasına göre iri olma (LGA) durumu diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulundu. Ponderal indeksi düşük olan bebeklerin boy ortalaması, diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulundu. Bu çalışma ile doğum ağırlığı normal term yenidoğanların doğum salonu ve doğum sonrası klinik takip ve değerlendirmesinin ponderal indeks değerinin göz önünde bulundurularak yapılması sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Clinical Morbidity and Mortality According to Ponderal Index in Infants Born Between 37-42 Gestational Weeks Weighing Between 2500 g and 3999 g Objective: The aim of the study was to evaluate the effect of ponderal index on clinical morbidity (such as transient tachypnea of the newborn (TTN), sepsis, etc.) and mortality in infants born between 37-42 weeks of gestation with birth weights ranging from 2500 g to 3999 g. Materials and Methods: A total of 401 newborn infants, 198 males and 203 females, born between 37-42 weeks of gestation with birth weights ranging from 2500 g to 3999 g, participated in the study, which was conducted in our hospital's delivery room between July 1, 2022, and October 1, 2022. Infants with a ponderal index within the normal range (2.2-3) constituted the control group, while those outside these values formed the study group. Clinical morbidity and mortality data related to the infants were retrospectively examined from official baby clinical records. The data were compared between the groups. Results: A total of 401 infants (198 males, 49.38% and 203 females, 50.62%) were included in the study. The mean gestational age was 38.59 ± 1.13 weeks, the mean birth weight was 3224.08 ± 356.8 g, the mean length was 48.79 ± 1.89 cm, and the mean head circumference was 34.19 ± 1.24 cm. The mean ponderal index was 2.77 ± 0.28, with 1.2% (n=5) classified as low, 80.55% (n=323) as normal, and 18.20% (n=73) as high. 56.86% of the infants (n=228) were born via cesarean section. The mean Apgar score at 1 minute was 7.18 ± 1.06, and at 5 minutes it was 8.63 ± 0.72. Among the infants, 5.24% (n=21) were classified as large for gestational age (LGA), 90.02% (n=361) as appropriate for gestational age (AGA), and 4.74% (n=19) as small for gestational age (SGA). Infants with a high ponderal index had significantly higher birth weight, head circumference, rate of cesarean section, and LGA compared to other groups (p=0.001). The rate of hospitalization for social indications was significantly higher in infants with a high ponderal index compared to other groups (p=0.044). Infants with a low ponderal index had a significantly higher mean length and rate of breastfeeding within the first 30 minutes compared to other groups (p=0.001, p=0.021, respectively). The rate of normal ponderal index in SGA infants was higher compared to AGA and LGA infants (p=0.035). Transient tachypnea of the newborn was significantly higher in the group with a normal ponderal index compared to other groups (p=0.018). There were no significant differences between the ponderal index groups in terms of breech presentation, macrosomia, fetal distress, prolonged labor, maternal age, gravidity, parity, history of abortion, smoking, medication use, maternal illness, physical examination findings (hypotonia, cyanosis, sacral dimple, meconium-stained infant), maternal ward follow-up, need for neonatal intensive care unit admission from the mother's side, need for neonatal intensive care unit admission from the delivery room, clinical diagnoses, and referral status (p>0.05). There were no deaths reported in both the study and control groups (p>0.05). Conclusion: The rate of transient tachypnea of the newborn (TTN) was significantly higher in the group of patients with a normal ponderal index compared to other groups. SGA infants had a higher rate of having a normal ponderal index compared to AGA and LGA infants. The group with a high ponderal index had significantly higher rates of cesarean section, birth weight, head circumference, and being classified as large for gestational age (LGA) based on gestational age. Infants with a low ponderal index had a significantly higher mean length compared to other groups. This study concluded that the birth weight of normal term newborns should be taken into consideration along with the ponderal index value during delivery room and postnatal clinical follow-up and evaluation