Glial tümörlerde ATRX durumu ve MRG bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between ATRX status and MRİ findings in glial tumors
  1. Tez No: 796027
  2. Yazar: ENGİN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN SEYİTHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Primer SSS tümörleri, SSS içindeki hücrelerden kaynaklanan iyi veya kötü huylu olabilen heterojen bir tümör grubunu ifade eder. Malign primer beyin tümörleri, tedavisi en zor kanserler arasında yer almaktadır. Glial tümörler erişkinlerde en sık görülen malign primer beyin tümörleridir. 2021 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Santral Sinir Sistemi (SSS) tümörleri sınıflamasında moleküler belirteçler daha da ön plana çıkarılarak, gliom sınıflamasında isimlendirme ve derecelendirmede yenilikler getirilmiştir. Çalışmamızın öncelikli hedefi moleküler bir belirteç olan ATRX mutasyon durumunun glial tümörlü hastaların MRG özellikleriyle arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca ATRX mutasyonu ve IDH mutasyonu korelasyonu değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza retrospektif olarak 75 hasta alınmıştır. Glial tümör tanısı almış hastaların ATRX ve IDH mutasyon statüsü immunohistokimya ile belirlenmiştir. 52 hastada ATRX mutasyonu gözlenmedi, 23 hastada ise ATRX mutasyonu pozitif olarak görüldü. Tümörler ATRX mutasyonu pozitif ve negatif olarak iki gruba ayrılıp preoperatif MR görüntüleri (T1A, T2A, T2 FLAIR, DAG-ADC, pre- postkontrast T1, SWI) üzerinden VASARI (Visually AcceSAble Rembrandt Images) skorlamasına dahil olan toplamda 25 MR bulgusu ile değerlendirildi. Ayrıca ATRX mutasyonu ve IDH mutasyonu korelasyonu istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların tanı yaşları 26-79 arasında değişmekte olup ortalaması medyan yaş değeri 58 olarak bulundu. 40 hasta kadın (%53,3), 35 hasta erkekti (%46,7). 23 (%30,7) olgunun ATRX mutasyonu pozitif, 52 (%69,3) olgunun ATRX mutasyonu negatifti. ATRX mutasyonu olan olgularda kontrastlanan kenarın belirgin olmaması, ATRX mutasyonu olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. (p:0.034) ATRX mutasyonu olan olgularda ödem oranının az olması, ATRX mutasyonu olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. (p:0.028) ATRX mutasyonu olan olgularda pial invazyonun olmaması, ATRX mutasyonu olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. (p:0.018) ATRX mutasyonu olan olgularda derin beyaz cevher tutulumunun olması, ATRX mutasyonu olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. (p:0.022) Hastanın tanı yaşının genç olması (
Özet (Çeviri)
Objective: Primary CNS tumors refer to a heterogeneous group of tumors originating from cells in the CNS, which can be benign or malignant. Malignant primary brain tumors are among the most difficult cancers to treat. Glial tumors are the most common malignant primary brain tumors in adults. In the 2021 World Health Organization (WHO) classification of Central Nervous System (CNS) tumors, molecular markers were brought to the fore and innovations were introduced in the nomenclature and grading of glioma classification. The primary goal of our study is to investigate the relationship between ATRX mutation status, a molecular marker, and MRI features of patients with glial tumors. In addition, the correlation of ATRX mutation and IDH mutation was evaluated. Materials and Methods: 75 patients were included in our study retrospectively. ATRX and IDH mutation status of patients diagnosed with glial tumor was determined by immunohistochemistry. ATRX mutation was not observed in 52 patients, and ATRX mutation was positive in 23 patients. Tumors were divided into two groups as ATRX mutation positive and negative, and evaluated with a total of 25 MR findings included in the VASARI (Visually AcceSAble Rembrandt Images) scoring over preoperative MR images (T1W, T2W, T2 FLAIR, DAG-ADC, pre-postcontrast T1, SWI). In addition, the correlation of ATRX mutation and IDH mutation was evaluated statistically. Results: The age at diagnosis of the patients ranged from 26 to 79, and the mean median age was 58. 40 patients (53,3%) were female and 35 patients (46,7%) were male. ATRX mutation was positive in 23 (30,7%) cases and ATRX mutation was negative in 52 (69,3%) cases. In cases with ATRX mutation, the lack of contrasting edge was found to be statistically significantly higher than those without ATRX mutation. (p:0.034) The rate of edema was found to be lower in patients with ATRX mutation, statistically significantly higher than those without ATRX mutation. (p:0.028) The absence of pial invasion in cases with ATRX mutation was found to be statistically significantly higher than those without ATRX mutation. (p:0.018) Deep white matter involvement in cases with ATRX mutation was found to be statistically significantly higher than those without ATRX mutation. (p:0.022) The patient's young age at diagnosis (