Farklılaştırılmış İngilizce öğretiminin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin akademik başarı ve öz-yeterlik algılarına etkisi
The effect of differentiated English teaching on academic achievement and self-efficacy perceptions
  1. Tez No: 796118
  2. Yazar: ÜMİT YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmada, farklılaştırılmış İngilizce öğretim programının üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin akademik başarı ve öz-yeterlik algılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma doğu Marmara bölgesinde yer alan BİLSEM'DE eğitim alan 13'ü deney, 9'u kontrol, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan BİLSEM'DE eğitim alan 17'si deney, 18'i kontrol grubu öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin tamamı Wechsler çocuklar için zekâ testi tanılanmışlardır. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama araçları, Akademik Başarı Testi ve Öz-yeterlik Algı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçları ön test-son test olarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Akademik Başarı Testi çalışma tamamlandıktan iki hafta sonra kalıcılık puanlarını ölçmek için tekrar uygulanmıştır. Deney gruplarında araştırmacı tarafından hazırlanan farklılaştırılmış İngilizce ders etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol gruplarında yapılan eğitime müdahale edilmemiştir. Uygulanan eğitimin etkililiğini sınamak için veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Akademik başarı son test puanları açısından farklılaştırılmış İngilizce öğretimi yapılan deney grupları lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Çalışmanın Akademik Başarı Testi kalıcılık puanları arasında deney grupları lehine anlamlı bir fark sağladığı bulunmuştur. Öz yeterlik algı puanları açısından ön test son test puanları arasında deney ve kontrol grupları için son testler lehine anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Öz yeterlik algı ölçeği son test puanları karşılaştırıldığında deney grupları lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Farklılaştırma yaklaşımının İngilizce dersine uyarlanmasının öğrencilerin akademik başarı ve öz-yeterlik algılarına pozitif katkı sağladığı söylenebilir. BİLSEM'lerinde diğer ders uygulamaları için içerik, süreç, ürün ve eğitim ortamı farklılaştırması yapılabilir. Her düzeydeki farklı okul türlerinde farklılaştırma uygulamaları yaygınlaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of the differentiated English curriculum on the academic achievement and self-efficacy perceptions of gifted and talented students. The pretest-posttest control group design was used. The research was carried out with 13 experimental and 9 control group students in the eastern Marmara region, and 17 experimental and 18 control group students studying at the Science and Art Center located in the western Black Sea region. All the students were defined gifted by the Wechsler intelligence scale for children. 'Academic Achievement Test' and 'Self-Efficacy Perception Scale' are developed by the researcher and used to collect data. The measurement tools were applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. The Academic Achievement test was given to the students two weeks later to measure retention scores. Differentiated English lesson activities were prepared by the researcher and taught to the experimental groups. Teaching in the control group was't interfered. Wilcoxon Signed Rank Test and the Mann Whitney-U test were used to analyze the data. According to the findings; In terms of academic achievement post-test scores, there are significant differences between groups in favor of the experimental groups. There are significant differences between the academic achievement retention test scores in favor of the experimental groups. There are significant differences between pretest and posttest scores of the experimental and control groups in favor of the posttests for self-efficacy perceptions. When the self-efficacy perception scale post-test scores were compared, a significant difference was for the experimental groups. The adaptation of the differentiation approach to the English lesson contributes positively to the students' academic achievement and self-efficacy perceptions. Content, process, product and educational environment differentiation can be implemented for other course applications in BİLSEMs. Differentiation practices can be expanded in different types of schools at all levels.