Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz-yeterlikleri ile TÜBİTAK bilim fuarlarına katılmaya yönelik tutum ve düşüncelerinin incelenmesi
Investigation of physical education and sports teachers' scientific research self-efficacy and attitudes and thoughts towards participating in TUBITAK science fairs
- Tez No: 796120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTÜRK AKÇÖLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz-yeterlikleri ile TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılmaya yönelik tutum ve düşüncelerinin incelenmesidir. Bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri hem nicel hem de nitel veri toplama teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz-yeterliklerini incelemek amacıyla“Bilimsel Araştırmaya Yönelik Öz-Yeterlik Ölçeği”, TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılmaya yönelik tutum ve düşüncelerinin incelenmesi amacıyla“Proje Yarışmaları (TÜBİTAK Bilim Fuarları ) Öğretmen Tutum Ölçeği”ve“TÜBİTAK Bilim Fuarlarına Katılmaya Yönelik Görüşme Formu”uygulanmıştır. Bu çalışmaya 21 kadın ve 31 erkek olmak üzere toplamda 52 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın alt problemleri doğrultusunda betimsel istatistikler hesaplanmış, bağımsız gruplar t testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz-yeterlikleri ve TÜBİTAK bilim fuarlarına katılmaya yönelik tutumları iyi düzeydedir. Bilimsel araştırma öz-yeterlikleri cinsiyet değişkenine göre farklılaşmazken TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılmaya yönelik tutumları kadın öğretmenler lehine farklılaşmaktadır. Bu sonuçlarla beraber öğretmenlerin bilimsel araştırma öz-yeterlikleri ve TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılmaya yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the scientific research self-efficacy of physical education and sports teachers and their attitudes and thoughts towards participating in TUBITAK Science Fairs. Scanning model was used in this study. The data of the study were obtained using both quantitative and qualitative data collection techniques. In the research, in order to examine the scientific research self-efficacy of physical education and sports teachers,“Self-Efficacy Scale for Scientific Research”,“Project Competitions (TUBITAK Science Fairs) Teacher Attitude Scale”and“TUBITAK Science Fairs”in order to examine their attitudes and thoughts towards participating in TUBITAK Science Fairs.“Interview Form for Participation”was applied. A total of 52 physical education and sports teachers, 21 women and 31 men, participated in this study. In line with the sub-problems of the study, descriptive statistics were calculated, independent groups t-test and correlation analysis were performed. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings obtained from the research, physical education and sports teachers' scientific research self-efficacy and attitudes towards participating in TUBITAK science fairs are at a good level. While scientific research self-efficacy does not differ according to gender, their attitudes towards participating in TÜBİTAK Science Fairs differ in favor of female teachers. With these results, there is no significant relationship between teachers' self-efficacy in scientific research and their attitudes towards participating in TUBITAK Science Fairs.