Akış tipi atölyelerde hız değiştirme faaliyetli çizelgeleme
Flow shop scheduling with rate modifying activity
  1. Tez No: 796160
  2. Yazar: YASEMİN KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DİDEM BATUR SİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, işlerin serbest kalma zamanlı ve makinelerin hız değiştirme faaliyetli (HDF) olduğu, akış tipi çizelgeleme problemi üzerinde çalışılmıştır. Makinelerin çalışma performansının zamanla azalmasıyla, işlerin işlem zamanı artma eğilimi göstermektedir. Makinelerin eski performansında çalışabilmesi için gerçekleştirilen faaliyetler, literatürde HDF olarak tanımlanmaktadır. HDF, makinelerin çalışma performansını arttıracağı için işlerin HDF'den önce mi yoksa sonra mı makinelerde işlem gördüğü önem kazanmaktadır. İlgili problemin çözümü için, işlerin makinelere atanma sırasını belirleyen, aynı zamanda makinelerin HDF atama konumunu da tayin eden karmaşık tam sayılı programlama (MIP) modeli oluşturulmuştur. Bu model küçük boyutlu problemlerde çözüm vermiş ancak problemin boyutu büyüdükçe yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple, işlerin makinelere atanma sırasının ve makinelerin HDF atama konumunun belirlenebilmesi için iki aşamalı bir metot önerilmiştir. Önerilen iki aşamalı metotla, iki makineli akış tipi atölye ortamında, işlerin makinelere atanma sırasının belirlenmesi ve makinelerin HDF atama konumunun tayin edilmesi amaçlanmaktadır. İlk aşamada, sezgisel bir yaklaşım ile işlerin makinelere atanma sırası belirlenmiş; ikinci aşamada ise belirlenen iş sırasına göre, işlerin toplam tamamlanma zamanını en küçüklemek amacıyla HDF atama konumunu tayin eden, şebeke yapılı en kısa yol tabanlı karmaşık tam sayılı programlama modeli önerilmiştir. Önerilen model ile farklı problem boyutlarında polinom zamanda optimum çözüm sunan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on flow shop scheduling problem, in which the jobs have release times and the machines have rate modifying activity. (RMA). As the working performance of the machines decreases over time, the processing times of the jobs tend to increase. The activities carried out in order for the machines to function in their original performance are defined as RMA. Since RMA will increase the production rate of the machines, it becomes important whether the jobs are processed on the machines before or after RMA. In order to solve the problem, a mixed integer programming model was created, which also determines the order of assignment of jobs and the HDF assignment position of machines; this model provided solutions for small-sized problems, but it was observed that it became insufficient as the size of the problem grew. For this reason, a two-stage method is proposed.With the proposed two-stage method for the solution of the problem, it is aimed to determine the order of assignment of the jobs to the machines and to determine the RMA assignment position of the machines in the two-machine flow shop environment. In the first stage, the order of assignment of the jobs to the machines was determined with an heuristic algorithm; in the second stage, a network structured shortest path based mixed integer programming model is proposed that determines the HDF assignment position order to minimize the total completion time of the jobs according to the determined job order. With the proposed model, results that offer the optimum solution in polynomial time for different problem sizes have been obtained.