Florlanmış üçgensel triborazoasetilen'in elektronik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonu teorisi ile hesaplanması
Calculation of electronic properties of fluorinated triangular triborazoacetylene using density functional theory
- Tez No: 796161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nano malzemeler ve moleküller sıra dışı özelliklerinden dolayı nano elektronik, uzay teknolojisi, temiz enerji ve yaşam bilimlerindeki olası uygulamaları nedeni ile bilimsel araştırmalarda yoğun ilgi görmektedir. Bu olası uygulamalar nanomalzemelerin geometrik ve elektronik yapısından kaynaklanan fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, bu tezde hBN-TBC ve bazı floro hBN-TBC moleküllerinden oluşan toplam 16 molekülün yapısal, elektronik ve optik özellikleri hesaplanmıştır. Hesaplamaların tümü DFT'nin hibrit B3LYP varyantının 6-31+G (d,p) temel setiyle kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada bazı hBN-TBC moleküllerinin geometrik parametreleri, elektronik enerjileri ve dipol momentleri optimize geometride hesaplanmıştır. Sonrasında, sınır orbitalleri civarındaki moleküler orbitallerin enerjileri hesaplanmıştır. Son aşamada ise polarizebilite, anizotropik polarizebilite ve hiperpolarizebilite gibi çizgisel ve çizgisel olmayan optik büyüklükler optimize geometride hesaplanmıştır.Tüm hesaplamalar Gaussian 03W paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Hesaplanan fiziksel büyüklükler literatürde bulunabilen değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanostructured materials and molecules have intense attraction in scientific researches because of their extraordinary properties and expected applications include the fields of nanoelectronics, space technology, clean energy and life sciences. This expected applications are releated with the physical and chemical properties of nanomaterials depend on geometric and electronic structure. Therefore, the structural, electronic and optical properties of totaly 16 molecules including hBN-TBC and some fluoro hBN-TBC molecules have been calculated in the current thesis. All calculations were performed using the hybrid B3LYP variant of DFT with the 6-31+(d,p) basis set. In first step, we calculated geometrical parameters, electronic energies and dipole moments of some hBN-TBC molecules at the optimized geometry. Later, molecular orbital energies of closest frontier orbitals have been calculated. Finally, linear and nonlinear optical properties such as static polarizability, the anisotropic polarizability and first hyperpolarizability values of hBN-TBC molecules have been calculated at the optimized geometry. All calculations were performed using Gaussian 03W program package. The obtained physical properties were compared with available literature values.