Kadınlarda pelvik taban farkındalığının araştırılması ve pelvik taban farkındalığını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigating pelvic FLOOR awareness in women and examining the factors affecting pelvic floor awareness
- Tez No: 796167
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınlarda pelvik taban farkındalığını araştırmak ve pelvik taban farkındalığını etkileyen faktörleri belirlemekti. Çalışmaya yaş ortalamaları 36,07±12,89 yıl olan 389 gönüllü kadın katıldı. Kadınların sosyo-demografik özellikleri Demografik Bilgi Formu ile, pelvik taban disfonksiyonları Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi ile, inkontinans hakkındaki bilgi düzeyleri İnkontinans Kısa Testi ile, genel pelvik taban sağlığı ile ilgili bilgi düzeyleri Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) ile, prolaps ve inkontinans ile ilgili bilgi düzeyleri Prolaps ve İnkontinans Bilgi Anketi ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Formu) ile, haftalık sedanter geçirdikleri süre Sedanter Davranış Anketi ile online olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan kadınların pelvik taban sağlığı ve pelvik taban disfonksiyonları ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin düşük olduğu tespit edildi (PTSBT total X±SS 14,08±8,31 puan). İlköğretim mezunlarının genel pelvik taban bilgilerinin diğer eğitim seviyelerine göre daha düşük olduğu (p=0,001), pelvik taban disfonksiyonu olan kadınların olmayan kadınlara göre pelvik taban farkındalıklarının daha düşük olduğu bulundu (p0,05). Sonuç olarak kadınların pelvik taban farkındalıklarının düşük olduğu, pelvik taban farkındalığının eğitim düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi ve pelvik taban disfonksiyonuna sahip olmak gibi faktörlerden etkilendiği tespit edildi. Pelvik taban farkındalığının artması ile pelvik taban disfonksiyonları azalabileceğinden, farkındalığı konu alacak çalışmaların yapılması, kadınların eğitim konusunda teşvik edilmesi faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the pelvic floor awareness of women and to determine the factors affecting pelvic floor awareness. 389 volunteer women with a mean age of 36,07±12,89 years participated in the study. Socio-demographic characteristics of women evaluated with Demographic Information Form, pelvic floor dysfunctions with Global Pelvic Floor Bother Questionnaire, incontinence knowledge levels with Incontinence Quiz, general pelvic floor health knowledge levels with Pelvic Floor Health Knowledge Test, prolapse and incontinence knowledge levels were evaluated with the Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire, their physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire (Short Form), and the weekly sedentary time was evaluated with the Sedentary Behavior Questionnaire. It was found that the women participating in the study had low level of knowledge and awareness about pelvic floor health and pelvic floor dysfunctions (PTSBT total X±SS 14,08±8,31 point). It was found that the general pelvic floor knowledge of primary school graduates was lower than the levels of others (p=0,001), and that women with pelvic floor dysfunction had lower pelvic floor awareness than women without pelvic floor dysfunction (p0,05). As a result, it was determined that women's pelvic floor awareness was low, and pelvic floor awareness was affected by factors such as education level, physical activity level, and having pelvic floor dysfunction. Pelvic floor dysfunction may be reduced with increased pelvic floor awareness, it may be useful to carry out studies on awareness and to encourage women in education.