Hemşirelere verilen hemovijilans modül eğitimlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of hemovigilance module training given to nurses
  1. Tez No: 796188
  2. Yazar: FERDAĞ BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, hemovijilans modül eğitimlerinin; hemşirelerin kan ve kan bileşenleri transfüzyonu ve hemovijilans bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır Araştırma; Nisan-Temmuz 2022 tarihleri arasında, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GEAH) ve Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (AASEAH) kan transfüzyonu yapılan klinik ve yoğun bakımlarda görev yapan 125 hemşire (62 kontrol, 63 müdahale) araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan modül eğitimler ve veri toplama araçları literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Müdahale grubundaki hemşirelere 4 saat süren hemovijilansla ilgili beş modül eğitim interaktif yöntemler kullanılarak verilmiştir. Kontrol grubundaki hemşirelere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki hemşirelere ilişkin veriler sosyodemografik, kan transfüzyonu ve hemovijilans sistemi ile ilgili veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, t testi, varyans analizi, Least Significant Difference (LSD) testi, Ki-Kare analizi, Mc-Nemar testi kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelere verilen hemovijilans modül eğitimlerinin ön test ve son test bulguları değerlendirildiğinde hemşirelerin bilgi düzeylerinde artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubundaki hemşirelerin ise ön test ve son test aşamalarındaki bilgi düzeylerinde anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, hemovigilance module trainings; It was conducted as a pre-test-post-test randomized controlled study to evaluate the effect of nurses on blood and blood components transfusion and hemovigilance knowledge level. Study; Between April and July 2022, 125 nurses (62 controls, 63 interventions) working in the clinic and intensive care units where blood transfusion was performed at Gülhane Training and Research Hospital (GEAH) and Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital (AASEAH) were included in the study. The module trainings and data collection tools used in the study were prepared in line with the literature and expert opinions. The nurses in the intervention group were given four-hour, five-module training on hemovigilance using interactive methods. No intervention was given to the nurses in the control group. Data on nurses in the intervention and control groups were collected through a data collection form on sociodemographic, blood transfusion and hemovigilance system. Number, percentile, t test, analysis of variance, Least Significant Difference (LSD) test, Chi-Square analysis, Mc-Nemar test were used to evaluate the data. When the pretest and posttest findings of the hemovigilance module training given to the nurses in the study were evaluated, it was concluded that the knowledge levels of the nurses increased. There is no significant difference in the knowledge levels of the nurses in the control group in the pre-test and post-test stages.