Experimental study of water depth and nanotechnology effects on the productivity of acrylic pyramid solar still
Su derinliği ve akrilik piramit güneş darbeli daimalarının verimlilik üzerindeki nanoteknoloji etkilerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 796226
  2. Yazar: IBRAHEM HAMDI KHALF KHALF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son zamanlarda, kişinin sudaki payı azaldı, bu nedenle bu krizi çözmek için su damıtmasına güvenmek gerekiyordu ve ideal alternatif oldukları için güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin kullanımının gelişmesi ışığında. geleneksel enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma için en iyi çözüm, çünkü bunlar enerji kaynakları laboratuvar deneyi yoluyla, %1, %4'lük farklı konsantrasyonlarda nanoparçacıklar (cuo), bir kez de nanoparçacıklar (AL2O3) kullanılarak havuzların kaplanmasında nanoteknoloji kullanılarak piramidal bir güneş enerjili damıtıcıdaki su derinliğinin değiştirilmesinin etkisini sundu. , %7 ve derinliklerde Damıtılmış havuzdaki farklı su türleri 1 cm, 4 cm ve 7 cm'dir. Sonuçlar, piramitteki damıtılmış suyun verimliliğini artırmaktı. l Solar damıtma havuzları nanoparçacıklarla birleştirilmiş bir kaplama ile boyandığında, Havuzdaki suyun derinliğindeki artışla, damıtıcının ısıl etkinliği ve damıtılmış suyun üretkenliği iyileşti.
Özet (Çeviri)
Recently, the person's share of water decreased, so it was necessary to rely on water distillation to solve this crisis, and in light of the development of the use of renewable energies such as solar energy and wind energy, as they are the ideal alternative to traditional energy sources and the best solution towards sustainable development, because they are energy sources With the advent of nanotechnology and its great development, it was necessary to combine it with solar energy in the field of water distillation with solar stills , In this study, we presented , through laboratory experiment, the effect of changing the depth of water in a pyramidal solar still with the use of nanotechnology in coating the basins once using nanoparticles (cuo), once using nanoparticles (AL2O3) at different concentrations of 1%, 4%, 7% and at depths The different types of water in the distilled basin are 1 cm, 4 cm and 7 cm, The results were to improve the productivity of distilled water in the pyramidal solar still when the basins were painted with a coating incorporated with nanoparticles, With the increase in the depth of the water in the basin, the thermal efficiency of the distiller and the productivity of the distilled water improved.