Manuel parmak izi sisteminin bilgisayar sistemine adaptasyonu ve karşılaştırılması
The Matching (searching) processes and the adaptation of the manual fingerprint system over to the computer system
- Tez No: 79623
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
87 ÖZET Manuel Parmak İzi Sisteminin Bilgisayar Sistemine Göre Adaptasyonu ve Karşılaştırılması Bu çalışmada, Türkiye'de ilk kez uygulamaya konulan Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemleri ( AFİŞ ) yazılım ve donanım aygıtlarının kimlik teşhis ve tespitine uygulaması araştırılmıştır. Bu amaçla; Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Parmak izi Şube Müdürlüğü merkez parmak izi arşivlerinde bulunan on parmak izi formları kullanılmıştır. Barkodlama ile sınıflandırılan 100 adet on parmak izi formu ile bilgisayar ortamında veritabanını oluşturulmuştur. Oluşan bu yeni elektronik arşivin güvenli ve etkinliğini göstermek için birtakım sağlama mahiyetinde test işlemleri yapılmıştır. Bu işlemler için 20 adet on parmak izi üretilmiştir. Formlar bilgisayar ortamındaki elektronik arşivimize yeni kayıt olarak düşünülmüştür. Bu 20 adet on parmak izi formundan 10 adetinin veritabanında mükerreri yani bir eşi daha olacak şekilde diğer 10 adetinin ise mükerreri olmayacak ve yeni, arşive ilave kayıt olacak şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca olayyerlerinden elde edilen parmak izlerinin veritabanından araştırılması yaptırılarak bilgisayar arşivinin sonuç almada hızlı olduğu, işlevselliği ve güvenirliliğini karşılığı bulunan 30 adet olay yeri parmak izi üretilmiştir. Yukarıda belirtildiği üzere hazırlanan gerek on parmak izi formları gerekse olayyeri parmak izleri sorgu ve araştırma için bilgisayar elektronik ortamına atılmıştır. Arama sonuçları kısa bir süre sonunda alınmış ve yazıcılardan çıktı alınmasıyla mahkemelere delil olabilecek nitelikte dökümler elde edilmiştir.88 Anahtar Sözcükler : Manuel Sistem Parmak İzi Formları, Olayyeri Parmak İzleri, Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi Yazılım ve Donanımları, Karşılaştırma Sonucu Kimlik Teşhis ve Tespiti.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The Matching (Searching) Processes and The Adaptation of The Manual Fingerprint System over to The Computer System. In this study; in Turkey at the first time it has been identified with using the AFIS ( Automated Fingerprint Identification System ) 's software and hardware tools. In study : The ten fingerprint forms in where The General Management of Security The Public Order Headguarter Fingerprint Section Management's centeral fingerprint archieves have been used. In database there are 100 forms of ten fingerprint which are input the special barkods on them. Some kind of tests which are for showing how this database is effective and reliable have been made. For these processes 20 ten fingerprint forms were produced. These forms were input as the new records to the electronic archieve which is in the computer. These 20 ten fingerprint forms contain 10 ten fingerprint form which are duplicate and the other 10 ten fingerprint forms which are not duplicate in the database. Also from crime scene area some latents were got to test the processer speed, effectiveness and its safety. For this aim 30 latents which are duplicate in the database have been produced. At above as it's signed that both ten fingerprint forms and latents have been input at the end of a short time to the electoronic database to search and mach. The results of searching have been taken and these print results are ready to give as an evidence to the courts.90 Keywords : Manual System Fingerprint Forms, Latents, Automated Firgerprint Identification System's Softwares and Hardwares, The Results of Identification.