Taraxacum farinosum özütlerinin enzim inhibitör aktiviteleri üzerine bir araştırma
A study on enzyme inhibitory activities of Taraxacum farinosum extracts
- Tez No: 796248
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma ile Taraxacum farinosum bitkisinden elde edilen özütlerin diyabet, alzheimer ve bazı cilt bozukluklarında rol oynayan kilit enzimlere karşı inhibisyon potansiyelleri ortaya konulmuştur. Taraxacum farinosum bitkisinin asetilkolinesteraz (AChE; EC3.1.1.7), butirilkolinesteraz (BChE; EC 3.1.1.8), α-amilaz (EC 3.2.1.1), α-glukozidaz (EC 3.2.1.20) ve tirozinaz (EC 1.14.18.1) gibi farmasötik enzim ve inhibitörler üzerinde etkileri araştırılmıştır. AChE enzim deneyinde,etilasetat özütü 2,11±0.06 (mg GALAE/g) ile güçlü enzim inhibisyon yeteneği göstermiştir. Metanol özütü ise 1,93±0.09 (mg GALAE/g) aktivite göstermiştir. BChE enzim deneyinde ise etil asetat özütleri 1,08±0.11 (mg GALAE/g) değer göstermiştir. Diyabet tedavisinde kilit rol oynayan amilaz ve glukozidaz enzim inhibisyon deneylerinde, amilaz etil asetat özütünde 0,73±0.02 (mmol ACAE/g) değer göstermiştir. Glukozidaz etil asetat özütü ise 1,20±0.08 (mmol ACAE/g) değerinde etkinlik göstermiştir. Tirozinaz enzimi bağışıklık sisteminde ve cilt hastalıklarında görev almaktadır. Tirozinaz enzim deneyinde etil asetat özütünde 20,98±0.72 (mg KAE/g) metanol özütünde ise 45,62±1.68 (mg KAE/g) değerleri saptanmıştır. Su ile elde edilen özütlerde ise sadece amilaz ve glukozidaz enzimleri düşük reaksiyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study revealed the potential for inhibition of abnormalities of the extracts of Taraxacum farinosum plant against key enzymes that play a role in diabetes, alzheimer's and some skin disorders. The effects on pharmaceutical enzymes such as acetylcholinesterase (AChE; EC3.1.1.7), butyrylcholinesterase (BChE; EC 3.1.1.8), α-amylase (EC 3.2.1.1), α-glucosidase (EC 3.2.1.20), tyrosinase (EC 1.14.18.1) and inhibitors of Taraxacum farinosum have been investigated. In the AChE enzyme experiment, ethyl acetate extract showed strong enzyme inhibition capability with 2.11±0.06 (mg GALAE/g). The methanol extract showed 1.93 ± 0.09 (mg GALAE/g) activities. In the BChE enzyme experiment, ethyl acetate extract showed a value of 1.08 ± 0.11 (mg GALAE/g). In amylase and glucosidase enzyme experiments that played a key role in diabetes treatment, amylase showed a value of 0.73 ± 0.02 (mmol ACAE/g) at ethyl acetate extract. The glucosidase ethyl acetate extract has shown activity of 1.20 ± 0.08 (mmol ACAE/g). The tyrosinase enzyme is involved in the immune system and skin diseases. In the tyrosinase enzyme assay, values of 20.98±0.72 (mg KAE/g) in ethyl acetate extract and 45.62±1.68 (mg KAE/g) in methanol extract were determined. In the extracts obtained by water, only amylase and glucosidase enzymes reacted poorly.