Sağlık çalışanlarının kahvaltı alışkanlıklarının beden kitle indeksi ile vücut bileşenlerine etkisi
The effects of breakfast habits of healthcare professionals on bodymass indexand body components
  1. Tez No: 796256
  2. Yazar: TUĞÇE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık çalışanlarının kahvaltı alışkanlıklarının ve kahvaltı öğününe karşın tutumlarının saptanması ile vücut analizlerinin yapılarak bunlar arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Eylül 2021-Temmuz 2022 tarihlerinde yürütülmüştür. Anket formu yüz yüze uygulanmış, katılımcıların boy ve kilo ölçümleri ile vücut analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted to determine the breakfast habits and attitudes of healthcare professionals towards breakfast meal and to determine whether there is a significant difference between them by body analysis. The research was carried out at Duzce University Health Application and Research Center between September 2021 and July 2022. The questionnaire form prepared by the researcher was applied face to face, and the height, weight measurements and body analyzes of the participants were made by the researcher. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 23.0 package program was used to evaluate the data obtained from the research.