COVID-19 sürecinde kadınların çalışma yaşantısında meydana gelen değişiklikler ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin görüşleri
Women's views on changes in working life and gender roles inthe COVID-19 process
  1. Tez No: 692164
  2. Yazar: GİZEM BİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma yaşamına dâhil olma kadın ve yaşadığı toplum için önemli bir durumdur. Kadının sahip olduğu geleneksel rollerin, çalışma yaşamıyla birlikte devam etmesi kadının güçlükler yaşamasına neden olabilmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve bu süreçte zorunlu olarak değişen yaşam tarzı herkesi derinden etkilemiştir. Bu çalışma COVID-19 sürecinde kadınların çalışma yaşantısında meydana gelen değişimin belirlenmesi ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin görüşlerinin saptanması amacıyla 26.01.2021- 24.06.2021 tarihleri arasında sosyal medya hesapları üzerinde çevrimiçi olarak 785 çalışan kadın üzerinde yapıldı. Örnekleme 18 yaş ve üzeri, çalışan, en az okur-yazar olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden kadınlar dâhil edildi. Veri toplamak için, araştırmacı tarafından literatür taraması ile hazırlanan“ Kişisel Bilgi Formu”kullanıldı. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) yanı sıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare (χ2) testi kullanıldı. Fark bulunan durumlarda farklılığın kaynağını bulmak için Post-Hoc Bonferroni Düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Inclusion in working life is an important situation for women and the society in which they live. Continuing the traditional roles that a woman has with her working life can cause a woman to experience difficulties. The COVID-19 pandemic, which has affected the whole world, and the lifestyle that has changed in this process has deeply affected everyone. This study was conducted on 785 working women online on social media accounts between 26.01.2021 and 24.06.2021 in order to determine the change in women's working life during the COVID-19 process and to determine their views on gender roles. The sample included women aged 18 and older, working, at least literate, and who voluntarily agreed to participate in the study. To collect data, a“Personal Information Form”prepared by the researcher through a literature review was used. The data were analyzed using the IBM SPSS 25.0 statistical package program. Chi-Square (χ2) test was used to compare qualitative data as well as descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation) when evaluating the study data. Post-hoc Bonferroni Correction was used to find the source of the difference in the cases where there was a difference.