Ankara ilinde basınçlı sulama desteklemelerinin etki analizi
Impact analysis of pressure irrigation support in Ankara province
  1. Tez No: 796278
  2. Yazar: BELGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, basınçlı sulama sistemlerine devletçe sağlanan mali desteklerin Ankara ili için etki analizini yapmak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın %50 hibe desteği ile Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin düşük faizli kredi desteklerine ilişkin veriler ilgili kurumlardan temin edilmiştir. Yine Ankara'da sulu tarımın yoğun olarak yapıldığı, sulama desteklerinden faydalanan çiftçi sayısının fazla olduğu ve Ankara İli'nin genelini temsil edecek özellikteki 10 ilçe pilot alan olarak seçilmiş ve bu alanda basınçlı sulama yapan 250 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anket çalışmasında; destekleme uygulamalarının basınçlı sulama yönteminin yaygınlaşmasına, gübre kullanımına, ürün çeşitliliğine, verime ve gelire etkisi gibi konular ile üreticilerin programa ilişkin izlenimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilen basınçlı sulama sistemi sayıları, kimyasal gübre kullanımı ve ürün verim değerlerine ilişkin veriler analiz edilerek, çiftçi görüşleri ile uyumluluk durumları değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, basınçlı sulamaya sağlanan hibe ve düşük faizli kredi destekleri toplamı olarak ülkemiz genelinde 2021 yılı sonuna kadar 469,335 çiftçiye 7.68 milyar TL ve Ankara ili genelinde 8,603 çiftçiye 240.9 milyon TL kaynak sağlanmıştır. Basınçlı sulama desteklemelerinin uygulamada olduğu 2006-2021 döneminde, basınçlı sulama sistemleri Türkiye genelinde %136 ve Ankara ili genelinde ise %59 oranında artış göstermiştir. Basınçlı sulama sistemlerindeki bu artışa, devletçe sağlanan desteklerin çok büyük katkı sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca, Ankara bölgesinde bu desteği alan çiftçilerin %15'inin ilk kez basınçlı sulamaya geçiş yaptığı ve geri kalan %85'inin ise sistemini yenilediği ya da ihtiyacı olan ikinci bir sistemi temin ettiği belirlenmiştir. Söz konusu 2006-2021 döneminde, Ankara bölgesinde bazı ürünlerin verimlerinde artış olduğu hem çiftçi görüşleri ve hem de kurum verileri ile ortaya konurken, çiftçilerin büyük çoğunluğu basınçlı sulama ile %20-30 oranında tasarruflu sulama yapılabildiğini bildirmişlerdir. Sonuç olarak, görüşü sorulan çiftçilerin hemen tamamı devletin sağladığı basınçlı sulama desteklerinin devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze the impact of the financial support provided by the state for the pressure irrigation systems for the province of Ankara. In accordance with this purpose, data on low-interest loan support of Ziraat Bank and Turkish Agricultural Credit Cooperatives were provided from the relevant institutions, with the 50% grant support of the Ministry of Agriculture and Forestry. Also, 10 districts in Ankara, where irrigated agriculture is carried out intensively, the number of farmers benefiting from irrigation supports is high, and representing the whole of Ankara Province, were selected as the pilot area and a face-to-face survey was conducted with 250 farmers who use pressurized irrigation in this area. In this survey study; It has been tried to determine the effects of support applications on the spread of pressurized irrigation method, fertilizer use, product variety, yield and income, and the impressions of the producers about the program. In addition, data on the number of pressurized irrigation systems, the use of chemical fertilizers and product yield values obtained from the relevant institutions and organizations were analyzed and their compatibility with the farmer's opinions was evaluated. According to the results of the research, 7.68 billion TL was provided to 469,335 farmers throughout our country and 240.9 million TL was provided to 8,603 farmers throughout the province of Ankara, as a total of grants and low-interest loan supports provided for pressurized irrigation. In the period of 2006-2021, when pressure irrigation supports were in practice, pressure irrigation systems increased by 136% in Turkey and by 59% in Ankara province. It is thought that the support provided by the state contributed greatly to this increase in pressurized irrigation systems. Moreover, it was determined that 15% of the farmers who received this support in the Ankara region switched to pressurized irrigation for the first time, and the remaining 85% either renewed their system or provided a second system in need. In the question period of 2006-2021, an increase in the yield of some crops in the Ankara region was revealed by both farmer opinions and institutional data, while the majority of farmers reported that 20-30% savings could be achieved with pressurized irrigation. As a result of research, almost all of the farmers whose opinions were asked stated that the pressurized irrigation support provided by the state should continue.