The impact of psychographic factors on consumer behavior
Psikografik faktörlerin tüketici davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 796282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psikografik faktörler (kişilik, yaşam tarzı ve tutum), tüketicinin satın alma davranışını belirlemede önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu nedenle çalışma, Nijerya'daki Kwari pazarında psikografik faktörler ile bunların tüketicinin tekstil ürünü satın alma davranışı üzerindeki etkisi arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladı. Spesifik olarak, çalışma, müşterinin kişiliğinin, yaşam tarzının ve tutumlarının tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisine odaklandı. Tüketicilerin satın alma niyeti, dış etkiler ile kişisel tüketici özellikleri arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak karmaşık hale gelir. Çeşitli tüketicilerin duyguları, düşünceleri ve eylemleri sürekli değiştiğinden, tüketicilerin bir şeyler edinme niyeti de dinamik bir süreçtir. Çalışma, pozitivist felsefi çerçeveye dayandırılmış ve betimsel (kesitsel) bir araştırma deseni varsayılmıştır. Çalışma, Kwari pazarında kumaş satın alan müşterileri hedef aldı. Örnek büyüklüğü 350 katılımcıydı ve bunlardan analiz için 264 anket toplandı. Veriler, yapılandırılmış soru formu kullanılarak toplanmıştır. Varsayımlanan bağlantıların test edilmesinde kısmi en küçük kareler tekniği kullanılmıştır. Analiz edilen sonuç, kişiliğin, yaşam tarzının ve tutumun her ikisinin de Kwari pazarındaki müşterinin satın alma davranışı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma, psikografik faktörlerin Kwari pazarında tüketicinin tekstil ürünlerini satın alma kararını etkilediği sonucuna varmıştır. Çalışma, Kwari pazarındaki satıcıların tüketicilerde farklı duygular, algılar ve hisler uyandıran ürünler tasarlamasını tavsiye etti. Çalışma ayrıca, pazardaki satıcıların, tüketicilerinin kişilikleri, yaşam tarzları ve tutumları etrafında pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerektiğini önermektedir. Bu, pazarlamacıların, müşterilerinin kişiliklerini, yaşam tarzı kalıplarını ve tutumlarını düzenli olarak belirlemeyi hedeflemesi gerektiği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Psychographic factors (personality, lifestyle and attitude) have become a key aspect in determining the consumer buying bahavior. The study therefore, aimed at determining the relationship between psychographic factors and their influence on consumer buying behavior on textile product in Kwari market in Nigeria. Specifically, the study focused on the influence of customer's personality, lifestyle, and attitudes on consumer buying behavior. Consumers buying intention becomes complex as a result of the interplay between the outside influences and personal of the consumer traits. Since the feelings, thoughts and actions of various consumers are constantly changing, the intention of consumers to acquire things is also a dynamic process. The study was grounded on the positivist philosophical framework and assumed a descriptive research design (cross sectional). The study targeted customer of buying fabrics in Kwari market. The sample size was 350 respondents and out of these, 264 questionnaires were gathered for analysis. Data was collected using structured questionnaire. Partial least squares technique was used in testing hypothesized linkages. The Analyzed result demonstrates that personality, lifestyle and attitude both have positive influence on buying behavior of customer in Kwari market. The study concluded that psychographic factors influenced consumer buying decision of textile products in Kwari market. The study recommended that sellers in Kwari market should design products that elicited different emotions, perceptions and feelings from consumers. The study further recommends that sellers in the market should develop marketing strategies around the personalities, lifestyles and attitudes of their consumers. This means that marketers should aim to identify personalities, lifestyle patterns and attitudes of their customers regularly.