İşçinin sosyal medya kullanımının iş sözleşmesinin feshine etkisi
The effect of the employee's use of social media on the termination of the labor contract
  1. Tez No: 796321
  2. Yazar: GİZEM ELMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son dönemde hızla gelişen dijitalleşme ile sosyal medya, toplumun sıklıkla kullandığı bir sanal ortam haline gelmiştir. Sosyal medya, günlük hayatın her alanında olduğu gibi çalışma alanında da oldukça geniş yer tutmaktadır. Çalışma hayatında internet ve sosyal medya sayesinde güncel bilgilerden haberdar olmak, hızlı ve aktif şekilde iletişim kurabilmek mümkün olmaktadır. Buna karşın işçinin işle ilgili olmayan sosyal medya kullanımı başka deyişle sanal kaytarma, işçinin işe yeterince zaman ayırmaması ve işini özenle yerine getirmemesine yol açabilmektedir. İşçinin sosyal medya paylaşımları da iş ilişkisini olumsuz etkileyebilmekte ve çekilmez hale getirebilmektedir. Bu durumlarda işçi sosyal medya kullanımı ve paylaşımından dolayı iş sözleşmesinin feshedilmesi durumu ile karşılaşabilmektedir. İşçinin işverene karşı borçları olduğu gibi işverenin de işçiye eşit davranma ve işçiyi gözetme ve koruma borcu bulunmaktadır. İş ilişkisinde tarafların hak ve borçları işçinin sosyal medya kullanımı ve paylaşımı konusunda da çatışabilmektedir. Çalışmamızda işçinin sosyal medya kullanımı ve paylaşımının feshe sebep olduğu durumlar, işverenin feshinin geçerli ve haklı sebeple yapıldığı durumlar yargı kararlarıyla incelenmiş ve feshin sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, rapidly developing digitalization in the recent period, has become a virtual environment frequently used by the society. Social media occupies a wide place not only in the field of work, but also in every field of daily life. It is possible to be informed about current information and to communicate quickly and actively by the help of internet and social media in working life. Notwithstanding, the worker's use of social media that is not related to work, in other words, cyberloafing, can lead to the worker not being able to allocate enough time to work and not performing her or his job diligently. Social media shares of the worker can also negatively affect the work relationship and make it unbearable. In these cases, the employment contract may be terminated due to the employee's use and sharing of social media. Just as the employee has debts to the employer, the employer also has the obligation to treat equally and to observe and protect the employee. In the business relationship, the rights and obligations of the parties may also conflict with the employee's use and sharing of social media. In our study, the situations where the employee's use and sharing of social media causes termination, the situations where the employer's termination is made with valid and justified reasons are examined with judicial decisions and the results of the termination are mentioned.