Türk iş hukukunda kısa çalışma
Short-time working in the Turkish labour law
  1. Tez No: 796320
  2. Yazar: GÜLŞAH AYBİKE ÖZTAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kısa çalışma uygulaması; genel, sektörel, bölgesel ekonomik kriz veya zorlayıcı sebeplerin varlığı halinde ekonomik hayatı koruma, çalışanlara gelir güvencesi sağlama ve işsizliği önlemeye yönelik kanuni bir çözüm yolu olarak hukukta yer almış ve bu bağlamda çalışma hayatında ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kısa çalışma kavramı ortaya konulmuş, nedenleri, uygulama koşulları, hukuki zemini, sona ermesi ve sonuçları ile birlikte iş sözleşmesine etkileri değerlendirilmiş, pandemi dönemindeki özel düzenleme ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of short-time work has been included in the law as a legal solution to protect economic life, to provide income security to employees and to prevent unemployment in case of general, sectoral, regional economic crisis or compelling reasons, and in this context, relevant regulations have been made in working life. In this study, the concept of short-time work has been revealed, its causes, application conditions, legal basis, termination and consequences, as well as its effects on the employment contract, have been evaluated, and the special arrangement in the pandemic period has been revealed.