Bazı biyolojik aktif moleküllerin yapılarının araştırılması
Investigation on molecular structures of some biologically active molecules
- Tez No: 796374
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZMEN, PROF. DR. ÖMER DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Biyolojik aktif maddeler olarak bilinen (R)-2-Methylamino-1-Phenylethanol (Halostachine), Cyanidin-3-glucoside-chloride,“3-Chloro-4-fluorobenzaldehyde”,“2-Chloro-6-fluorobenzaldehyde”ve“3,5-Dichlorosalicylaldehyde”molekülerinin kararlı yapıları ilk olarak Moleküler Mekanik (MMF) yöntemle teorik olarak araştırılmıştır. Bu maddelerin kararlı yapıları belirlenirken Spartan programı ile konformasyon analizi yapılmıştır. Üst üste binen konformasyonlar ayıklanarak“(R)-2-Methylamino-1-Phenylethanol (Halostachine)'nin on dokuz, ”Cyanidin-3-glucoside-chloride“nin doksan sekiz, ”3-Chloro-4-fluorobenzaldehyde“in iki, ”2-Chloro-6-fluorobenzaldehyde“in iki ve ”3,5-Dichlorosalicylaldehyde"in üç kararlı konformasyonu olduğu tespit edilmiştir. Moleküllerin enerjileri, titreşim frekansları ve geometrik parametreleri Gaussian 03 paket programı kullanılarak, yoğunluk fonksiyonu kuramı (DFT) yöntemi ile B3LYP/6-311++G(d,p) düzeyinde taban durumunda hesaplanmıştır ve elde edilen enerjiler karşılaştırılarak en kararlı yapı elde edilmiştir. FT-IR spektrumu 4000-500 cm-1 ve Raman spektrumu 4500-120 cm-1 dalga sayısı aralığında kaydedilmiştir. Hesaplanan titreşim frekansları elde edilen deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır. Teorik hesaplama yöntemleriyle elde ettiğimiz titreşim frekanslarının deneysel yöntemlerle elde edilen verilerle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stable structures of (R)-2-Methylamino-1-Phenylethanol (Halostachine), Cyanidin-3-glucoside-chloride,“3-Chloro-4-fluorobenzaldehyde”,“2-Chloro-6-fluorobenzaldehyde”and“3,5-Dichlorosalicylaldehyde”molecules were investigated theoretically by Molecular Mechanics (MMF) method, firstly. By removing the overlapping conformations, it was determined that“(R)-2-Methylamino-1-Phenylethanol (Halostachine)”has nineteen,“Cyanidin-3-glucoside-chloride”has ninety eight,“3-Chloro-4-fluorobenzaldehyde”has two,“2-Chloro-6-fluorobenzaldehyde”two and“3,5-Dichlorosalicylaldehyde”three stable conformations. The energies, vibrational frequencies and geometric parameters of the molecules were calculated in the ground state at the B3LYP/6-311++G(d,p) level using the Gaussian 03 package program, using the density function theory (DFT) method, and the most stable structure was obtained by comparing the obtained energies. The FT-IR spectrum was recorded in the wavenumber range of 4000-500 cm-1 and the Raman spectrum in the wavenumber range of 4500-120 cm-1. The calculated vibration frequencies were compared with the experimental values measured. It has been observed that the vibration frequencies obtained by theoretical calculation methods are in harmony with the data obtained by experimental methods.