Ankara ilindeki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin uyuşturucu madde bağımlılığı hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitude of family medicine residents in Ankara on drug addiction
- Tez No: 796469
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Günümüzde giderek artan sıklıkta görülen, birey ve toplum sağlığı açısından risk oluşturan uyuşturucu madde bağımlılığı önemli bir halk sağlığı sorunu halini almıştır. Madde bağımlılığı ile mücadelede birinci basamak sağlık hizmeti sunan hekimler ve sağlık çalışanlarının rolü önemlidir. Bu çalışmada aile hekimliği asistanlarının sosyodemografik özellikleri, asistanlık süreleri, mesleki tecrübeleri, daha önce bu konuda eğitim almış olma durumları ile uyuşturucu madde bağımlılığı hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel, tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışma 1 Kasım 2022 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara ilinde yapılmıştır. Ankara ilinde eğitim görmekte olan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinden 255 asistan doktor gönüllülük esası ile çalışmaya katılım göstermiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile bilgi ve tutum değerlendiren sorular içeren bir anket çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Aile hekimliği asistan hekimlerinin uyuşturucu madde bağımlılığı hakkındaki bilgi ve tutumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, drug addiction, which creates a risk for individual and community health with increasing severity, has become an important public health problem. The role of physicians and health professionals who provide primary health care services in the fight against drug addiction is important. In this study, it was aimed to evaluate the sociodemographic characteristics, duration of residency, professional experience, previous training on this subject, and knowledge and attitudes about drug addiction of family medicine residents. Materials and Methods: This research is a cross-sectional, descriptive survey study. The study was carried out in Ankara between 1 November 2022 and 31 December 2022. 255 family medicine residents in Ankara participated in the study on a voluntary basis. A questionnaire including questions evaluating sociodemographic and professional characteristics, knowledge and attitude was applied to the participants online. The knowledge and attitudes of family medicine residents about drug addiction were evaluated.