Ana sanat resim atölye derslerinde 'Resimlerarasılık'
'Interpainting' in main art artwork workshop classes
  1. Tez No: 796475
  2. Yazar: MERVE ERİŞGEN DARTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA SENİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kopya, neredeyse sanat ile birlikte var olan bir kavramdır. Sanatçı her zaman bazı kaynaklar aracılığı ile hayal gücünü geliştirmeye ihtiyaç duymuştur. Sanat tarihindeki birçok eser incelendiğinde öğrenmeye, keşfetmeye yönelik çalışmalarda kopya yönteminin araç olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Günümüzde de taklit etmek veya esinlenmek gibi yollar resim sanatında sıkça kullanılmaktadır. Bu durumlar da bizi ''Resimlerarasılık'' kavramına götürmektedir. Resimlerarasılık, resim sanatı içerisindeki kopyalamaları tanımlamak için kullanılmıştır. Kısaca iki veya daha fazla eserin birbiriyle alışverişi sonucu yeni bir yapıtın ortaya çıkmasına resimlerarasılık denir. Postmodern dönemde resimlerarasılığın temelini; alıntı, tekrarlama, ödünçleme, aynı şeyin benzerlerini ve değişkenlerini yapma gibi kavramlar oluşturur. Resimlerarasılık ve sanat eğitimi ilişkisi tarih boyunca devam eden ve günümüzde de örtük bir şeklinde öğrencilere aktarılan bir kavramdır. Resimlerarasılığın kullanımı konusunda ana sanat resim atölye derslerinde özgünlük açısından sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmamızda resimlerarasılığın ana sanat resim atölye derslerindeki işlenme durumu analiz edilerek çeşitli sonuçlara varılmıştır. Doküman analizi ve Uzman görüşü yöntemiyle ilerletilen bu araştırmada, katılan uzmanların çoğunluğunu ana sanat derslerinde resimlerarasılığı örtük biçimde kullandıklarını, lakin öğrencilerin resimlararasılık kavramına teorik anlamda aşina olmadıklarını belirtmiştir. Yani öğrenciler eserlerini üretirken farklı eserlere öykünmekte, bilinçsiz bir şekilde resimlerarasılık yöntemini kullanmakta ve bazı özgünlük problemleri yaşamaktadırlar. Ana sanat resim atölye derslerinde resimlerarasılık kavramının ders içeriği olarak tasarlanıp, daha detaylı ve sistemli bir şekilde öğrencilere öğretilmesiyle; öğrencilerde resimlerarasılığın farklılıklarının anlaşılmamasından ötürü doğan özgünlük ve yaratıcılık sorunları en aza indirgenecektir ve öğrenciler resimlerarasılığı çalışmalarına daha bilinçli uygulayacak aynı zamanda modernizm ve postmodernizm süreçleri hakkında bilgi verilerek de güncel sanata hâkimiyetleri sağlanacaktır. Yaptığımız incelemelerde daha önce sanat eğitiminde resimlerarasılık bağlamında bir çalışmanın olmamasından dolayı bu çalışma, özgün olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Copy is a concept that almost coexists with art. The artist has always needed to develop his imagination through some sources. When many works in the history of art are examined, it has been observed that the copy method is used as a tool in studies aimed at learning and discovering. Today, ways such as imitation or inspiration are frequently used in the art of painting. These situations lead us to the concept of“Interpicture”. Interpictoriality has been used to describe copying within the art of painting. In short, the emergence of a new work as a result of the exchange of two or more works with each other is called interpictoriality. The basis of interpictorialism in the postmodern period; creates concepts such as quoting, repetition, borrowing, making similar and variants of the same thing. The relationship between interpicture and art education is a concept that has continued throughout history and is implicitly transferred to students today. There are problems in terms of originality in the main art painting workshop classes on the use of interpicture. In this study, various conclusions were reached by analyzing the processing of interpictorialism in the main art painting workshop courses. In this study, which proceeded with the method of document analysis and expert opinion, it was stated that the majority of the participating experts used interpictoriality implicitly in their main art classes, but the students were not familiar with the concept of interpicture in a theoretical sense. In other words, while producing their works, students imitate different works, unconsciously use the interpictorial method and experience some originality problems. By designing the concept of interpicture as the course content in the main art painting workshop courses and teaching it to the students in a more detailed and systematic way; The problems of originality and creativity arising from not understanding the differences of interpictorialism in students will be minimized and students will apply interpictorialism more consciously to their studies, and at the same time, they will be informed about the processes of modernism and postmodernism, and their command of contemporary art will be ensured. Since there was no previous study in the context of interpicture in art education, this study has the quality of being original