İSG uygulamalarında kullanılan paket programların ve bu programların iş güvenliği uzmanlarının stres seviyesine etkisinin incelenmesi
Investigation of package programs used in OHS applications and the effect of these programs on stress level of occupational safety experts
- Tez No: 796515
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği alanında kullanılan paket programların iş güvenliği uzmanlarında görülen stres üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, 11.04.2021-29.06.2021 tarihlerini kapsayan dönem içinde e-anketi yanıtlayan 308 uzman ile yapılmıştır. Veriler SPSS® (Statistical Package fort he Social Sciences) paket istatistik programı ile analiz edilmiştir. Anketin birinci kısmında sosyo-demografik özelliklere yönelik sorular, ikinci kısımda iş güvenliği uzmanlarında stres seviyesini değerlendirmeye yönelik sorular, üçüncü bölümde ise İSG yazılımları ile ilgili sorular yer almaktadır. Uygulanan anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre, işveren müdahalesi ve mevzuatın uygulanmasında yaşanan zorluklar uzmanların çalışma yaşamlarında çoğunlukla şikâyetçi oldukları durumlar olmakla beraber büyük bir çoğunluğu ise İSG yazılımları sayesinde işlerini anlık ve kolayca takip edebildiklerini ve yazılımların kolaylık kazandırdıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the package programs used in the field of occupational health and safety have an effect on the stress seen in occupational safety experts. The research was conducted with 308 experts who answered the e-survey during the period covering 11.04.2021-29.06.2021. The data were analyzed with the SPSS® (Statistical Package for the Social Sciences) package statistics program. In the first part of the questionnaire, there are questions about socio-demographic characteristics, in the second part, questions about evaluating the stress level of occupational safety experts, and in the third part, questions about OHS software. According to the findings obtained as a result of the survey study, employer intervention and difficulties in the implementation of the legislation are the situations that the experts mostly complain about in their working life, but the majority of them stated that they can follow their work instantly and easily thanks to the OHS software, and the software provides convenience.