Üniversite öğrencilerinde hedonik açlık ve yeme farkındalığının beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hedonic hunger and eating awareness with eating habits and anthropometric measurements in university students
- Tez No: 864728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencileri arasında hedonik açlık ve yeme farkındalığının beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Eylül 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma, Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde yürütülmüştür. Araştırmaya, 18 yaş ve üzeri, gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 156 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilerin demografik bilgilerini, sağlık bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla bir anket formu uygulanmış olup, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Hedonik açlık durumunun değerlendirilmesinde Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), yeme farkındalığının değerlendirilmesinde ise Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) kullanılmıştır. Öğrencilerin beslenme durumunu tespit etmek amacıyla 24 saatlik geriye dönük hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydı alınmıştır. Katılımcıların %92.9'u kadın olup, yaş ortalaması 20.92 yıldır. Katılımcıların %82.7'sinde hedonik açlık tespit edilmiştir. Hedonik açlığı olan ve olmayan öğrencilerin BKİ ortalamaları sırasıyla 23.64±4.7 kg/m2 ve 21.47±3.02 kg/m2 olup, aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between hedonic hunger and mindful eating with dietary habits and anthropometric measurements among university students. The research, conducted between September 2023 and January 2024, was carried out at Lokman Hekim University, Faculty of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics. A total of 156 students aged 18 and over who voluntarily agreed to participate were included in the study. A questionnaire form was administered to determine students' demographic information, health status, and dietary habits, and anthropometric measurements were taken. The Power Food Scale (PFS) was used to assess hedonic hunger, and the Mindful Eating Questionnaire (MEQ) was used to assess mindful eating. A 24-hour dietary recall method was used to determine participants' nutritional status. 92.9% of the participants were female, with a mean age of 20.92 years. Hedonic hunger was identified in 82.7% of the participants. The mean BMI of students with and without hedonic hunger was 23.64±4.7 kg/m2 and 21.47±3.02 kg/m2, respectively, with a statistically significant difference between the two groups (p0.05).