Protein-enzyme reaction followed by vibrational spectroscopy and DFT (density functional theory) characterization
Vibrasyonel spektroskopi ile protein-enzim reaksiyonu ve YFT (yoğunluk fonksiyonel teorisi) karakterizasyonu
- Tez No: 796657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNNUR GÜLER, DOÇ. DR. MEHMET YAĞMURCUKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enzimatik hidroliz ile proteinin yapısal özelliklerinin belirlenmesi, gıda kalitesinin iyileştirilmesini, alerjenlerin tanımlanmasını ve gıda zehirlenmelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlar.Bu çalışmada, proteoliz süresince β-Laktoglobulin'in yapısal değişimleri araştırılmıştır. Model süt proteini olarak β-Laktoglobulin, model enzim olarak da tripsin kullanılmıştır. β-Laktoglobulin'in farklı konsantrasyonlarda tripsin tarafından sindirilmesi, gerçek zamanlı olarak çeşitli sıcaklıklarda yapısal değişiklikleri belirlemek ve sonuçları doğrulamak için Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi ve Raman spektroskopisi ile ölçülmüştür. Sonuçlar iki boyutlu korelasyon spektroskopisi (2DCOS) ve protein ikincil yapı analizi gibi ileri veri analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak, deneysel ölçümler temel düzeyde DFT simülasyonları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the structural properties of the protein with the enzymatic hydrolysis makes it possible to improve food quality, identify allergens and better understand food poisoning.In this study, the structural alterations of β-Lactoglobulin (model whey protein) were investigated during proteolysis.Trypsin was used as a model enzyme. Digestion of β-LG by trypsin at different concentrations were measured by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy as well as by Raman spectroscopy to identify the degradation of the protein and to verify the enzymatic reactions results at various temperatures in real time. Afterwards, the advanced analysis techniques, two-dimensional correlation spectroscopy (2DCOS) and curve-fitting analysis, were applied. In addition, the experimental measurements were supplemented with DFT simulations.