Investigation of the relationship between AMH, IL18,and IL6 with obesity and polycystic ovary syndrome in Iraqi women's infertility
Iraklı kadınlarda AMH, IL18 ve IL6'nın obezite ve polikistik over sendromu infertilitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 796659
  2. Yazar: KHITAM MAJEED FLAYYIH FLAYYIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ KAMAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAWSAN TALİB SALMAN MAHDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kimya, Obstetrics and Gynecology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Iraklı kadınlarda AMH hormonu ve interlökin 18 (IL18) ve interlökin (IL6) gibi bazı immünolojik testlerin obezite ve PCOS oluşumu ve kısırlık ile ilişkisini araştırmayı ve aralarındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma 130 katılımcıyı içermektedir ve katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: hastaları temsil eden grup A ve grup B ve kontrolleri temsil eden grup C. Çalışma, polikistik over hastalığı olan kadınlar için yaşın önemli olduğunu göstermiştir. Aynı çalışmada, kilonun, kadınlarda hastalığın gelişimi üzerinde doğrudan güçlü bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Anti-müller hormunu (AMH) seviyeleri önemli ölçüde etkilenmemiştir ve bunun nedeninin kadınların çok fazla tedavi görmeleri olduğu düşünülmektedir. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, IL6 düzeylerinin önemli ölçüde etkilenmesi nedeniyle immünolojik belirteçlerin etkin rol oynadığı görülmüştür. Pearson testi sonuçlarına göre, AMH, ağırlık, kalsiyum, beyaz kan hücreleri ve kan trombositleri arasında bir korelasyon vardır
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between AMH hormone and some immunological tests such as interleukin 18 (IL18) and interleukin 6 (IL6) with obesity and its relationship to the occurrence of PCOS and infertility in Iraqi women and study the relationship between them. The study included 130 participants, and it was divided into three groups: group A and group B, which represent patients, and group C, which represents controls. The study indicated the importance of age for women with polycystic ovary disease. In the same study, weight had a strong direct effect on the development of the disease in women. Anti-müllerian hormone (AMH) may play a useful role in predicting clinical features and in guiding the treatment of women with PCOS. It is clear that obesity is associated with the reducing in rate of spontaneous pregnancy and is also linked to outcomes in women undergoing in vitro fertilization. Immunological markers had an effective role, as the levels of IL6 were significantly affected when the results were compared with the control group. When Pearson's test was performed, there was a correlation between AMH, weight, calcium, white blood cells, and blood platelets.