Pandemi döneminde 65 yaş ve üzeri kişilerin yaşam kalitesini etkileyen psikososyal faktörlerin incelenmesi
Investigation of psychosocial factors affecting the quality of life of individuals aged 65 and over during the pandemic period
- Tez No: 796660
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisi kişilerin hayatlarında büyük değişikliklere ve günlük yaşamda aksamalara sebep olmuştur. 65 yaş ve üzeri bireyler bu süreçte risk grupları arasında yer almıştır. Çalışmamızda pandemi sürecinde 65 yaş ve üzeri kişilerde yaşam kalitesini etkileyen psikososyal faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 24.02.2022-24.04.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. 65 yaş ve üzeri çalışmaya katılmaya gönüllü kişiler dahil edildi. Katılımcılara Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-OLD), Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDÖ-15), Lubben Sosyal Ağ Ölçeği (LSAÖ-6) ve sosyodemografik veri formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) pandemic has caused enormous changes in people's lives and disruptions in daily life. Individuals aged 65 and over were among the risk groups in this process. We aimed to evaluate the psychosocial factors affecting the quality of life in people aged 65 and over during the pandemic. Materials and Methods: Our study was conducted at Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital family medicine polyclinics between 24.02.2022 and 24.02.2022. Volunteers aged 65 and over participated in the study. The World Health Organization Quality of Life Scale for the Elderly (WHOQOL-OLD), Geriatric Depression Scale Short Form (GDS-15), Lubben Social Network Scale (LSNS-6), and sociodemographic data form were applied to the participants by face-to-face interview method. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS 23.0 program. A p-value of