Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan asistan hekimlerin uyku kalitelerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 979592
  2. Yazar: SELİN DAVUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET EMEL LÜLECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Uyku, bireyin dış dünya ile etkileşiminin kesildiği, düzenli periyodlar şeklinde ortaya çıkan, farklı tür uyarılarla uyandırılabileceği bilinçsizlik halidir. Basit bir davranışsal tanımlamaya göre de uyku, çevreden algısal kopukluk ve tepkisizliğin geri döndürülebilir davranışsal bir durumdur. Uyku bozukluklarının; uluslararası sınıflandırmasına göre birçok tanımı olmasına rağmen, çoğu uyku şikayetleri hipersomni, uykusuzluk, sirkadiyen ritim bozuklukları, parasomniler ve diğer bozukluklarla ilişkili uyku sorunları olarak beş kategoriye ayrılabilir. Uyku bozuklukları toplumda sık görülmektedir ve kişilerin hayatında önemli sıkıntılara sebep olabilmektedir. Sağlık çalışanları gibi nöbet usulü çalışma sistemi olan mesleklerde çalışan kişilerde, toplumla kıyaslandığında uyku bozuklukları daha fazla görülebilmektedir. Nöbet usulü çalışma, sağlığı başlıca iki mekanizma yoluyla etkileyebilir; birincisi, düzensiz çalışma nedeniyle rahatsız olacak yaşam tarzı, ikincisi ise patofizyolojidir. Bu çalışma asistan hekimlerin uyku kalitelerinin ve uyku kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemek ve buna yönelik öneriler getirme imkânı sunacaktır. Bu çalışmanın amacı; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan asistan hekimlerin uyku kalitelerini ve uyku kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemek, buna yönelik öneriler geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmakta olan asistan hekimler oluşturmaktadır. Veriler pandeminin Eylül 2021-Aralık 2021 döneminde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında örneklem seçilmemiş olup evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Her bölüme ve tüm asistanlık yıllarındaki kişilere ulaşılmıştır. Cevaplanma oranı %70 olup toplamda 430 kişiyle araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni uyku kalitesidir. Asistan hekimlerin uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler yüz yüze anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis varyans analizi, Pearson Ki-kare testi ve Spearman korelasyon analizi testi kullanılmıştır. İleri analiz yöntemi olarak binary lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Araştırma için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu, Dekanlık kurum izni ve Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik onayı alınmıştır. Bulgular: Bu çalışma 430 asistan hekimle yapılmış olup asistan hekimlerin %75,1'inde kötü uyku kalitesi saptanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 28,49±2,86'dır. Katılımcıların %52,8'i kadın, %47,2'si ise erkektir. Binary lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre; erkek cinsiyet 2,49 kat (%95 GA 1,386-4,475), çocuk sahibi olanlarda 2,04 kat (%95 GA 1,06-4,23), herhangi bir hobiye sahip olmamak 2,05 kat (%95 GA 1,26-3,32) olmak üzere kötü uyku kalitesi açısından daha riskli bulunmuştur. Asistan hekimlerin haftalık ortalama çalışma saatlerindeki bir birimlik artış kötü uyku kalitesi riskini 1,01 kat (%95 GA 1,002-1,034), nöbet sayılarındaki bir birimlik artış ise 1,12 kat (%95 GA 1,018-1,232) kötü uyku kalitesi riskini arttırmaktadır. Psikolojik destek ihtiyacı olup destek almak ise kötü uyku kalitesi açısından koruyucu bulunmuştur. Katılımcıların depresyon açısından riskli olmaları kötü uyku kalitesi riskinde 4,99 kat (%95 GA 2,707-7,815) artışa sebep olmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmediğini belirten asistan hekimlerin kötü uyku kalitesi riski 3,00 kat (%95 GA 1,685-5,345) artmaktadır. Covid-19 enfeksiyonu geçiren asistan hekimlerde kötü uyku kalitesi sıklığının 1,69 kat (%95 GA 1,02-2,78) daha fazla olduğu bulunmuştur. Asistan hekimlerin son bir ayda Covid-19 servislerinde görev almasıyla uyku kaliteleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Asistan hekimlerin %30'unun sigara kullanarak, %65'inin de alkol kullanarak riskli davranışlarda bulunduğu görülmüş olup uyku kalitesi ile arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Bu çalışmada asistan hekimlerin büyük bir kısmının kötü uyku kalitesine sahip olduğunu görülmüştür. Yapılan çalışmalar, sağlık çalışanlarının iş ortamında yaptıkları hataların çoğunlukla uyku durumlarından etkilendiğini göstermektedir. Asistan hekimlerin daha iyi bir sağlık hizmeti verebilmeleri için uyku kalitesine etki eden faktörlerin belirlenmesi, düzeltilmesi için yapılacak olan çalışmalara ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sleep is a state of unconsciousness in which the interaction of the individual with the outside world is interrupted, which occurs in regular periods, and can be awakened by different kinds of stimuli. According to a simple behavioral definition, sleep is a reversible behavioral state of perceptual disconnection and unresponsiveness from the environment. sleep disorders; Although there are many definitions according to the international classification, most sleep complaints can be divided into five categories as hypersomnia, insomnia, circadian rhythm disorders, parasomnias, and sleep problems associated with other disorders. Sleep disorders are common in society and can cause significant problems in people's lives. Sleep disorders can be seen more frequently in people working in professions with a shift work system, such as healthcare workers, when compared to the society. Shift work can affect health through two main mechanisms; the first is the lifestyle that will be disturbed due to irregular work, and the second is the pathophysiology. This study will provide the opportunity to determine the sleep quality of resident physicians and the factors affecting sleep quality and to make recommendations for this. The aim of this study; To determine the sleep quality and the factors affecting the sleep quality of the resident physicians working at Marmara University Faculty of Medicine and to develop suggestions for this. Material and Method: The population of this cross-sectional study consists of resident physicians working at Marmara University Faculty of Medicine. Data were collected during the period of the pandemic from September 2021 to December 2021. The sample was not selected in the collection of data, and it was aimed to reach the entire universe. Individuals from each department and all residency years were reached. The response rate was 70% and the research was completed with a total of 430 people. The dependent variable of the study is sleep quality. Sleep quality of resident physicians was evaluated using the Pittsburgh Sleep Quality Scale. Data were collected through a face-to-face survey. Mann Whitney U, Kruskal Wallis analysis of variance, Pearson Chi-square test and Spearman correlation analysis test were used in the analysis of the data. Logistic regression test was used as the forward analysis method. For the research, Marmara University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee, Dean's institutional permission and Pendik Training and Research Hospital chief physician approval were obtained. Results: This study was conducted with 430 residents and 75.1% of the residents were found to have poor sleep quality. The mean age of the participants was 28.49±2.86. 52.8% of the participants are female and 47.2% are male. According to the binary logistic regression analysis results; male gender 2.49 times (95% CI 1.386-4.475), those with children 2.04 times (95% CI 1.06-4.23), not having any hobbies 2.05 times (95% CI 1, 26-3.32) were found to be more risky in terms of poor sleep quality. A one-unit increase in the average weekly working hours of resident physicians increases the risk of poor sleep quality by 1.01 times (95% CI 1.002-1.034), while a one-unit increase in the number of shifts increases the risk of poor sleep quality by 1.12 times (95% CI 1.018-1.232). Needing psychological support and getting support was found to be protective in terms of poor sleep quality. The fact that participants are at risk for depression causes a 4.99-fold (95% CI 2.707-7.815) increase in the risk of poor sleep quality. The risk of poor sleep quality increases 3.00 times (95% CI 1.685-5.345) for residents who state that they do not have a balanced and regular diet. It was found that the frequency of poor sleep quality was 1.69 times (95% CI 1.02-2.78) higher in residents who had covid-19 infection. No relationship was found between the sleep quality of the assistant physicians and their employment in the Covid-19 services in the last month. It was observed that 30% of the resident physicians engage in risky behaviors by smoking and 65% by using alcohol, and no significant relationship was found between sleep quality and sleep quality. Conclusion: In this study, it was observed that most of the resident physicians had poor sleep quality. Studies show that the mistakes made by healthcare professionals in the work environment are mostly affected by sleep conditions. In order for resident physicians to provide a better health service, it will shed light on the studies to be carried out to determine and correct the factors affecting sleep quality.