Böbrek nakli yapılan hastalarda ateroskleroz: İnsülin direnci ve serum fetuin-A ile ilişkisi
Atherosclerozis in renal transplant patients: Relationship with insulin resistance and serum fetuin-A
  1. Tez No: 796664
  2. Yazar: ARZU AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. SİREN SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Böbrek nakli yapılan hastalarda kardiyovasküler hastalık (KVH) en önemli mortalite nedenidir. Klasik KVH risk faktörlerinin yanı sıra, insülin direnci ve vasküler kalsifikasyon inhibitörü fetuin-A da bu gurup hastalarda ateroskleroz patogenezini etkileyebilir. Çalışmamızda böbrek nakli yapılan hastalarda ateroskleroz risk faktörlerini ve aterosklerozun insülin direnci ve fetuin-A ile ilişkisini araştırdık. Çalışmaya 103 böbrek nakli yapılan hasta (69 erkek, ortalama yaş 35,14 ± 9,51 yıl; ortalama böbrek nakli süresi 54,99 ± 39,51 ay), 70 sağlıklı kontrol grubu alındı. 18 yaşından büyük, böbrek nakil süresi en az 6 ay olan, diabetes mellitus, akut veya kronik enfeksiyonu, akut hepatiti, malignitesi olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu ve hasta grubunun nakil öncesi ve sonrasına ait demografik, klinik ve laboratuar verileri kaydedildi. Çalışmaya katılan kişilerin hepsine aynı radyolog tarafından, hasta ve kontrol grubunun klinik ve laboratuar bulgularından habersiz, karotis-intima media kalınlığı (K-İMK) ölçümü yapıldı. Hasta ve kontrol grubunun klinik ve laboratuar verileri karşılaştırılmasında; alıcılarda kontrol grubuna göre vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik kan basınçları, ortalama arteriyel kan basıncı değerleri, serum kreatinin, kolesterol, trigliserid, yüksek dansiteli lipoprotein, paratiroid hormon, kalsiyum ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri, HOMA insülin direnci değerleri ve K-İMKdeğerleri daha yüksek, kreatinin klerensi ile serum fetuin-A düzeyi daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease (CVD) is the most important mortality reason in renal transplant patients. Apart from classical CVD risk factors, insulin resistance and fetuin-A, an inhibitor of vascular calcification, may affect the pathogenesis of atherosclerosis in these patients. In our study, we examined risk factors for atherosclerosis and the associations between insulin resistance and fetuin-A and atherosclerosis in renal transplant patients. In this study, 103 renal transplant patients (69 male, mean of age 35.14 ± 9.51 year, duration of renal transplantation 54.99 ± 39.51 month ) and 70 healthy control group were included. Patients with age of 18 years or older, transplantation follow-up for at least 6 months and patients without diabetes mellitus, acute or chronic infection, acute hepatitis and malignancy were accepted as inclusion criteria to study. Pre- and post transplant demographic features, clinic and laboratory data were recorded in patients and control group. Carotis-intima media thickness (C-IMT) measures of all subjects were calculated by the same experienced physician, who was unaware of the patient's history or laboratory findings. When the patients and control groups are compared according to clinic and laboratory findings, the parameters of body mass index, systolic and diastolic blood pressures, mean arterial blood pressure values, serum creatinine, cholesterol, triglyceride, high density lipoprotein, parathyroid hormone, calcium and C-reactive protein (CRP) values, HOMA insulin resistance values and C-IMT values were higher and creatitine clearance and serum fetuin-A levels were lower in patients group than control group.