İnterforaminal bölgedeki anatomik yapıların cerrahi öncesi değerlendirmenin bir parçası olarak tanımlanması
Identification of anatomical structures in the interforaminal region as part of presurgical evaluation
  1. Tez No: 796669
  2. Yazar: MEHMET AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDANE MAĞAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mandibulanın interforaminal bölgesi, cerrahi açıdan önemli anatomik yapılara sahip bir bölgedir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda 2020-2022 yıllarında alınmış 201'i kadın 199'u erkek toplam 400 hastanın KIBT görüntülerinin retrospektif olarak incelenmesiyle yapılmıştır. MLK'ın, MPK'nın ve LaF'nin morfolojik ve morfometrik ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerin yaş grubu, dental durum ve cinsiyete göre istatistiksel analizi yapıldı. Verilerin analizinde IBM SPSS v.23 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The interforaminal region of the mandible is a region with surgically important anatomical structures. It was performed by retrospectively examining the CBCT images of a total of 400 patients, 201 women and 199 men, taken between 2020-2022 at the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Radiology at Necmettin Erbakan University. Morphological and morphometric measurements of MLC, MPC and LaF were performed. Statistical analysis of these measurements was made according to age group, dental status and gender. IBM SPSS v.23 program was used in the analysis of the data.