Ultrasonografi eşliğinde perikapsüler sinir grup bloğu etkinliği
Pericapsular nerve group block activity with ultrasonography
- Tez No: 796707
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç̧: Perikapsüler sinir grup bloğu, periferik sinir blokajlarına son zamanlarda girmiş bir uygulama olup, kalça cerrahisinde ağrı yönetimi için uygun analjezi sağlamaya aday güvenli bir yöntemdir. Kalça ameliyatları; genellikle yaşlı ve ek hastalıkları bulunan hastalarda sistemik uygulanan analjeziklerin yan etkilerinin sık görüldüğü cerrahi uygulamalardır. Buçalışmada hastaların postoperatif analjezik ihtiyacını, tüketimini ve yan etkilerini karşılaştırarak ultrasonografi eşliğinde perikapsüler sinir bloğu etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç̧ ve Yöntem: Fakültemiz Etik Kurul onayı ve hastaların yazılı onayları alındıktan sonra kalça cerrahisi uygulanacak ASA I-III, 20-80 yaş aralığında olan gönüllü 40 hasta çalışma programına alındı. Tüm hastalara genel anestezi yöntemi uygulandı. Hastaların demografik özelliklerine bakılmaksızın iki ayrı gruba ayrıldı. İlk gruba (n=20) cerrahi başlamadan hemen önce hastalar genel anestezi altında iken, ultrason eşliğinde sonogrofik olarak görünebilen bir iğne yardımıyla, iliopubikeminens ile psoastendonunun arasına 2 ml serum fizyolojik ile test dozu yapıldıktan sonra 1 mg/kg bupivakain dozu %0.9lukizotonik serum fizyolojik ile 30 ml'ye tamamlanıp enjekte edilerek perikapsüler sinir grup bloğu uygulandı. İkinci gruba (n=20) cerrahi başlamadan hemen önce hastalar genel anestezi altında iken, ultrason eşliğinde sonogrofik olarak görünebilen bir iğne yardımıyla, iliopubikeminens ile psoastendonunun arasına sadece 30 ml % 0.9lukizotonik serum fizyolojik enjekte edilerek perikapsüler sinir grup bloğu uygulandı. Hastaların cerrahi süreleri ve bloğun uygulanma süreleri kaydedildi. Tüm hastalara HKA cihazı takılarak postoperatif 24 saat izlendi. HKA cihazı ile 1 mililitrede 0.5 mg konsantrasyonunda morfin hidroklorür 10 dakika kilitli kalma süresi, 1 saatlik doz sınırı 6 basım olarak ayarlandı. Hastaların postoperatif 1.-2.-4.-8.-12.-16.ve 24. saatlerdeki KAH, morfin tüketim miktarı, VAS değeri, bulantı-kusma, konstipasyon varlığı not edilerek değerlendirildi. Bulgular: Grupların demografik özellikleri, operasyon süreleri, hemodinamik parametreleri birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pericapsular nerve group block is an application that has recently entered peripheral nerve blockades and is a safe method that can provide appropriate analgesia for pain management in hip surgery. Hip surgeries are surgical applications in which the side effects of systemic analgesics are common in elderly patients and patients with co-morbidities. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of pericapsular nerve block accompanied by ultrasonography by comparing the postoperative needs, consumption and side effects of theanalgesics. Materials and Methods: After obtaining the approval of the Ethics Committee of our faculty and the written consent of the patient, 40 ASA I-III patients aged 20-80 years who were to undergo hip surgery were included in the study program. All patients were put under general anesthesia. Regardless of the demographic characteristics of the patients, they were divided into two groups.In the first group (n=20), pericapsular nerve group block was applied by injecting 1 mg/kg bupivacaine, that was diluted with normal saline with a total volume of 30 ml, following a test dose of 2 ml of normal saline injected between the iliopubic eminence and the psoas tendon under ultrasound guidance.In the second group (n=20), pericapsular nerve group block was applied by injectingonly 30 ml of normal saline between the iliopubic eminence and the psoas tendon under ultrasound guidance, while the patients were under general anesthesia just before starting the surgery. The duration of surgery and the duration of the block were recorded.All patients were followed up for 24 hours postoperatively by using a PCA device. With the PCA device, morphine hydrochloride at a concentration of 0.5 mg in 1 milliliter with a lock duration of 10 minutes, and the dose limit in 1 hour was set to 6 presses. Postoperative HR, morphine consumption, VAS value, nausea-vomiting, and constipation were recorded at 1.-2.-4.-8.-12.-16. and 24th hours. Results: Demographic characteristics, surgery durations and hemodynamic parameters of the groups were similarto each other.