The vulnerabilities and resilience strategies of gifted students in the face of bullying
Özel yetenekli öğrencilerin akran zorbalığı karşısında incinebilirlikleri ve psikolojik sağlamlık stratejileri
  1. Tez No: 796723
  2. Yazar: HALİL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı özel yetenekli öğrencilerin akran zorbalığı durumundaki psikolojik sağlamlıklarını ve kırılganlıklarını anlamaktır. Bu amaçla nitel araştırma metodu seçilmiştir. Araştırmanın verileri, 13 özel yetenekli öğrenci (10 kız ve 3 erkek) ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler, özel yetenekli öğrencilerle ayrı/bireysel olarak gerçekleştirilmiştir ve deşifre edilen veriler içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerden çıkan kodlar ve temalar, araştırma soruları ve ilgili literatürle şekillendirilmiştir. Verilerden elde edilen sonuçlar dört ana temayı açıklamıştır: Akran zorbalığı deneyimi, destek sistemi, özel yeteneklilik kimliği ve baş etme stratejileri. Araştırmanın bulguları, özel yetenekli öğrencilerin çogunlukla sözel zorbalık ve dışlanma yoluyla akran zorbalığına uğradıklarını ortaya koymuştur. Akran zorbalığına maruz kalma özel yetenekli öğrencilerde ciddi davranışsal, duygusal ve psikolojik sonuçları vardır. Ayrıca, özel yetenekli öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalmasının başlıca nedenleri kıskançlık, akademik başarı, öğretmen tutumları ve rekabet ortamıdır. Sonuçlar ayrıca akranların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin özel yetenekli öğrenciler için önemli psikolojik sağlamlık kaynağı olduklarını göstermiştir. Çalışma özel yetenekli öğrencilerin akran zorbalığına uğramaları konusunda sınırlı bir bilgi ve farkındalık olduğunu vurgulamıştır. Bulgular, toplanan veriler ve ilgili literatür ışığında tartışılmış ve yorumlanmıştır. İleride yapılacak çalışmalar ve psikolojik danışmanlık uygulamaları için çıkarımlar tartışılmış.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore resilience and vulnerabilities of gifted students in the face of bullying. For this purpose, qualitative methodology was preferred. The data of the study were gathered via semi-structured interviews with 13 gifted students (10 females and 3 males). The gifted students were interviewed separately, and the transcribed data were analyzed by using thematic analysis method. The codes and themes that emerged from the data were shaped regarding the research questions and related literature. The results discovered from the data explained four main themes: bullying experience, support system, gifted identity, and coping strategies. The findings of the study revealed that gifted students were mainly victimized in the form of verbal bullying and exclusion. Bullying victimization has serious behavioral, emotional, and psychological consequences for gifted students. Moreover, jealousy, academic achievement, teachers' attitudes, and competitive environments are the main reasons gifted students were victimized. Victimization that gifted students experienced generally took place in heterogeneous classroom environments. Results indicated that peers, parents, and teachers of gifted students were also important sources of resilience. The study underlined that there is limited knowledge and awareness regarding the problem of bullying among gifted students. The findings were discussed and interpreted in light of the data gathered and the related literature. Implications for further research and psychological counseling practices were discussed.