A debate concerning the status of secularism as a comprehensive doctrine
Sekülerizmin kapsamlı bir doktrin olarak statüsüne ilişkin bir tartışma
  1. Tez No: 796832
  2. Yazar: AHMET ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sekülerizm, genellikle din ve siyasetin birbirinden ayrılması olarak tanımlanır. Sekülerizme ilişkin yaygın yaklaşım sekülerizmi siyasal bir ilke olarak anlamaktır. Bu araştırmanın asıl amacı bu tanımlamanın yetersizliğini aydınlatmaktır. Sekülerizm, yalnızca siyasal bir ilke olmaktan daha bütüncül ve kapsamlı bir tutumu yansıtır. İnsanoğlunun öte dünya yerine bu dünyadaki iyiliğini ilgilendiren güçlü bir dünya görüşü olma eğilimine sahiptir. Sekülerizmin temel ve en önemli özelliği dinin kurumsal otoritesini reddetmesidir. Aynı zamanda sekülerizm gücünü sağlamlaştırmak için, belli bir oranda dışlayıcı ve otoriter de olmak zorundadır. Bu araştırmanın temel tezi: sekülerizm dine karşı dışlayıcı ve bir ideoloji gibi hareket etmeye kendiliğinden eğilimli otoriter bir söylemdir. Bu tez, aşağıdaki konularla birlikte değerlendirilir: (1) Sekülerizmin 19. Yüzyıldaki kökeni, (2) anayasal sekülerizmin sekülerizmi ılımlılaştırmak için dinin kamusal alana dahil edilmesi ile karşı karşıya geldiğindeki ikilemi, (3) sekülerizmin kapsamlılığını yumuşatmak için yapılan girişimler.
Özet (Çeviri)
Secularism is usually defined as the separation of politics and religion. The prevalent approach to secularism is to conceive it as a political principle. The main goal of this research is to illuminate the insufficiency of this definition. Secularism reflects a more holistic, and comprehensive attitude than being solely a political principle. It has a strong disposition to be a worldview that is concerning the wellness of humankind in this world rather than the other world. The chief and foremost feature of secularism is to reject the institutional authority of religion. Simultaneously, to consolidate its power, secularism ought to be authoritative and exclusionary to a certain extent. The main thesis in this research: secularism is an authoritative discourse that has an intrinsic inclination to operate as an ideology that is exclusionary to religion. This is assessed along with the following subject matters: (1) the origin of secularism in the 19th century, (2) the impasse of constitutional secularism when confronting the moderation of secularism as accommodation of religion, (3) the attempts to curb the comprehensiveness of secularism.