Heqın politikası kapsamında Göktürk-Çin ilişkileri (534-744)
Gokturk-China relations in the scope of the Heqin policy (534-744)
- Tez No: 796842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AFŞİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Göktürkler dönemi (534-744) Göktürkler ve Çin arasında sınır güvenliği, askeri ve siyasi ittifak, azınlıkları parçalama ve iki devletin iliĢkileri güçlendirme amacıyla heqin politikası uygulanmıĢtır. Bu sebeple çalıĢmada Göktürk-Çin iliĢkileri heqin politikaları üzerinden ele alınmıĢtır. I. Göktürk Devletinin kuruluĢuna, Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılıĢ sürecine, daha sonra II. Göktürk Devletinin kuruluĢuna değinilerek Çin ile olan siyasi iliĢkileri ve heqin politikası doğrultusunda yapılan evlilik anlaĢmalarının uygulanma nedenleri, koĢulları ve sonuçları araĢtırılmıĢtır. Ashina boyu 551 yıllarında Juan-juanlara bağlı olarak varlığını devam ettirirken Bumin Kağan'ın Changle Prenses ile evliliği Göktürk-Çin arasında yapılan ilk heqin anlaĢması olmuĢtur. Sonrasında yapılan iki evlilik anlaĢması on dört yıllık aralarla (565- 579 yılları) devam etmiĢtir. Bu süreçten sonra Göktürk Devleti Doğu-Batı olarak bölünme yaĢarken, Çin yeniden tek çatı altında toplanmıĢtır. Fetret Döneminde gerçekleĢen üç evlilik ise Çin'in lehine sonuçlanmıĢtır. II. Göktürk Döneminde Göktürklerin güçlü siyasi duruĢundan dolayı Çin heqin taleplerini reddetmiĢtir. Özetle devletlerin zayıf veya güçlü oluĢu heqin politikasını doğrudan etkilemiĢtir. Heqin politikasının amaçları sınır güvenliği, askeri ittifak, azınlık ulusları parçalama, iliĢkileri güçlendirme olarak sınıflandırılabilir. Çin bir müttefike ihtiyaç duyduğunda, Göktürkler iç siyasette karıĢıklık sebebiyle güç kazanmak istediğinde evlilik gerçekleĢtirmek istemiĢtir. Ancak talebin hangi devlet tarafından geldiğine bakıldığında talep eden tarafın çoğunlukla Göktürkler olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Heqin policy was implemented between Gokturks and China with the aim of border security, military and political alliance, breaking up minorities and strengthening the relations between the two states in Gokturks period (534-744). For this reason, Gokturk-China relations are discussed through heqin policies in this study. By referring to the foundation of the I. Gokturk State, the process of splitting into two as East-West and the establishment of the II. Gokturk State, its political relations with China and the reasons, conditions and results of the implementation of the marriage agreements made in line with the heqin policy were investigated. While the Ashina tribe continued to exist depending on the Juan-juan in 551, the marriage of Bumin Kagan with the Changle Princess was the first heqin agreement between Gokturk and China. The two marriage agreements made afterwards continued at intervals of fourteen years (565-579). After this process, while the Gokturk State was divided as East-West, China was gathered under one roof again. Three marriages during the Interregnum period ended in favor of China. Due to the strong political stance of the Gokturks in the II. Gokturk Period, China rejected the heqin demands. In summary, the weakness or strength of the states directly affected the heqin policy. The aims of the heqin policy can be classified as border security, military alliance, fragmentation of minority nations, strengthening relations. When China needed an ally and the Gokturks wanted to gain power due to the turmoil in domestic politics, they wanted to marry. However, when looked at which state the request came from, it is seen that the requesting party is mostly the Gokturks.