Logistics technologies and sustainability
Lojistik teknolojileri ve sürdürülebilirlik
- Tez No: 796841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı Turkiye'de posta & kargo sektörü tarafından gerçekleştirilen son kilometre lojistik operasyonlarının sürdürülebilir olması adına elektrikli ticari araç kullanımının önündeki bariyerleri tanımlamaktır. E-ticaret hacmine paralel olarak hızla büyüyen son kilometre lojistik operasyonları, sebep olduğu zararlı gaz emisyonu ile çevresel sürdürülebilirliğe en fazla zarar veren aktiviteler arasındadır. Son kilometre lojistik operasyonlarının çevresel zararını minimize etmek adına elektrikli ticari araçlar kullanılabilmektedir. Çalışma kapsamında Turkiye'deki ilgili teknolojik inovasyon sistem yedi fonksiyon modeli kullanılarak ele alınmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatlar ile farklı paydaşların görüşleri alınarak üretilen veriler, yedi fonksiyonu odak alan tümdengelim yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonunda posta & kargo firmalarının son kilometre operasyonlarında elektrik ticari araç kullanımının önündeki bariyerler, yedi fonksiyon ile ilişkilendirilerek tanımlanmıştır. Kanıta dayalı politika geliştirme yaklaşımı ile bulgularda yer alan bariyerlere ilişkin politika önerileri geliştirilmiştir. Türkiye'de posta & kargo sektörünün elektrikli ticari araçlar kullanarak çevre dostu son kilometre operasyonları gerçekleştirmeleri öncelikle ulusal elektrikli ticari araç ve sürdürülebilirlik politikasının belirlenmesi, araç alım ve kullanımına yönelik teşviklerin yaygınlaştırılması, üniversitelerin konuya ilişkin akademik çalışmalarını artırmaları, nitelikli insan kaynağı ve elektrikli araç şarj altyapısının gelişmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify the barriers hindering the adoption of electric commercial vehicles for sustainable last-mile logistics operations within the post & parcel sector in Turkiye. With the rapid expansion of the e-commerce industry, last- mile logistics operations contribute significantly to environmental degradation due to harmful gas emissions. However, the utilization of electric commercial vehicles offers an opportunity to mitigate these environmental impacts. This study employs the seven functions model to examine the relevant technological innovation system in Turkiye. The data generated from semi-structured interviews with diverse stakeholders are analyzed employing a deductive approach. Through this analysis, the barriers impeding the integration of electric commercial vehicles into last-mile operations for post & parcel companies are identified and categorized within the framework. Evidence-based policy recommendations are subsequently formulated to effectively address these barriers. Facilitating environmentally friendly last-mile operations with electric commercial vehicles in the post & parcel sector in Turkiye necessitates several key factors. These factors include the establishment of a national policy on electric commercial vehicles and sustainability, implementation of incentives to encourage the purchase and utilization of electric vehicles, increased research and development efforts focused on electric vehicles within academic institutions, the cultivation of a skilled workforce, and the enhancement of electric vehicle charging infrastructure.