Sivas il merkezi özel ve devlet okullarındaki 12-17 yaş grubu öğrencilerin periodontal tedavi gereksiniminin karşılaştırılması
The comparison of the periodontal treatment needs of the students aged between 12-17 years from private and public schools from Sivas city center
- Tez No: 225796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAKAN DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Epidemiyoloji; toplumlarda sağlık ve hastalığı inceleyen, kalıtım, biyoloji, fiziksel- sosyal çevre, kişisel ve toplumsal alışkanlıkların hastalıklarla ilişkisini araştıran bir bilim dalıdır. Topluma verilecek dental sağlık hizmetlerinin uygun planlanması için populasyonun periodontal tedavi gereksinimi bilgileri önemlidir. Son zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü (WHO), populasyon bazındaki periodontal tedavi gereksiniminin değerlendirilmesi için indeks olarak Toplumun Periodontal Tedavi Gereksinimi İndeksi (CPITN)'ni önermektedir.Bu çalışmanın amacı; CPITN kullanılarak, Sivas İl Merkezi özel ve devlet okullarındaki 12-17 yaş grubu öğrencilerin periodontal tedavi gereksiniminin belirlenmesidir. Toplam 838 öğrencide (235 özel okul ve 603 devlet okulu öğrencisi) çalışma yapılmıştır. Gingival indeks, plak indeksi, CPITN bakımından özel okul öğrencileri ile devlet okulu öğrencileri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Çürük ve eksik diş sayısı arasında fark bulunmazken, özel okul öğrencilerinde dolgulu diş sayısı daha fazla tespit edilmiştir. Sonuç olarak, devlet okullarında okuyan öğrencilerin daha fazla bilgilendirilmeleri ve daha yoğun bir tedavi yaklaşımının olması yönünde bir fikir birliği oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Epidemiology is the science which deals with the assessment of the health and diseases in the population and also it investigating the interrelationship between heredity, biology, physico-social environment, personal-communal habituals and diseases. The knowledge of the periodontal treatment needs of a population is important for the appropriate planning of public dental health services. Recently, the World Health Organization has suggested an index, the Community Periodontal Index of Treatment Needs (CPITN), to assess the periodontal treatment needs on a population basis.The purpose of this study was to determine the periodontal treatment needs, using the CPITN, in 12-17 years old children from private and public schools from Sivas. A total of 838 children was studied (235 in private schools and 603 in public schools). There was statistical difference between children from private and public schools regarding plaque index, gingival index and CPITN. There was no statistical difference regarding the number of missing and decayed teeth. The number of the filled teeth in private schools were more than public schools. As a result, there occured an idea concerning to give more information and an intensive treatment approach for the students from the public schools of the city.