6- amino-1, 3- dipropilurasil molekülünün yapısı vespektroskopik özelliklerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
An investigation of the structure and spectroscopic properties of 6- amino-1, 3- dipropyluracil molecule by theoretical methods
  1. Tez No: 797007
  2. Yazar: DOĞAN KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET ATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmamızda, molekül formülü C10H17N3O2 olan ve genellikle Xanthine türevlerinin sentezlenmesinde kullanılan 6- Amino -1,3 Dipropilurasil molekülünün en kararlı yapısı belirlenmiştir. En kararlı yapısının tespiti için konformasyon analizi yapılmıştır. Bilgisayar ortamında Spartan 08, Gaussian 03W ve Gauss View 5.0 programları kullanılarak moleküler modelleme yöntemleri ile molekülün; atomik ve yapısal özelliklerinin teorik hesaplamaları yapılmıştır. Moleküllerin enerjileri, titreşim frekansları ve geometrik parametreleri, Gaussian 03 paket programı kullanılarak yoğunluk fonksiyonu teorisi (DFT) ile B3LYP/6-311++G(d,p) düzeyinde hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda en düşük enerjili yapı belirlenmiştir. İnfrared ve Raman spektrumu çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, the most stable structure of the 6-Amino-1,3 Dipropyluracil molecule, whose molecular formula is C10H17N3O2 and which is generally used in the synthesis of Xanthine derivatives, was determined. Conformation analysis was performed to determine the most stable structure. Molecular mechanics force field methods by using Spartan 08, Gaussian 03W and Gauss View 5.0 programs in computer environment; Theoretical calculations of atomic and structural properties were made. The energies, vibrational frequencies and geometric parameters of the molecules were calculated at the B3LYP/6-311++G(d,p) level with the density function theory (DFT) method using the Gaussian 03 package program. As a result of these calculations, the lowest energy structure was determined. Infrared and Raman spectra are plotted.