Behçet hastalarında lökosit fonksiyonlarının kemiluminometrik yöntemle değerlendirilmesi
Investigation of leukocytes function of Behcet disease patients by using chemiluminescence method
- Tez No: 79702
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KANZIK, PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
?73 VI. ÖZET Reaktif oksijen türlerinin ve metabolitlerinin Behçet hastalığı gibi birçok inflamatuar hastalıkta rol oynadıkları bilinmektedir. Stimüle edilen inflamatuar hücreler O2", OH gibi serbest radikalleri ve reaktif toksik metabolitleri ( H202) HOCİ ve ONOO-) oluşturabilirler. Behçet hastalığı etiyolojisi tam olarak bilinmeyen ve birçok organ ve dokuyu tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Kolşisin ise, bu hastalığın bütün formlarında sıklıkla kullanılan ve nötrofıl kemotaksisini inhibe etme özelliğinden yararlanılan bir ilaçtır. Kolşisinin antiinflamatuar etkinliğinin yanısıra antioksidan etkilerede sahip olması olası görülmektedir ve bugüne dek kolşisinin radikal tutucu etkisinin olup olmadığını direkt bir yöntem olan kemiluminesans ile tarama yaparak araştıran ayrıntılı bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Behçet hastalarından veya sağlıklı gönüllülerden alınan kanlardan izole edilen stimüle lökositlerin (PMA veya FMLP ile) oluşturdukları luminol kemiluminesans sinyali üzerinde kolşisinin inhibitor etkisi çalışılmıştır. Buna ilave olarak, kolşisinin eksojen olarak oluşturulmuş reaktif oksijen metabolitleri ve ONOO- üzerine olan direkt süpürücü aktivitesi de hücresiz sistemde aynı metod kullanılarak araştırılmıştır. Kolşisin, stimüle edilmiş hasta veya sağlıklı lökositlerdeki kemiluminesans sinyalini doz bağımlı olarak inhibe etmiştir. Hücresiz sistemde, ksantin-ksantin oksidaz, HOCİ-, H2O2, OH. veya ONOO- nun indüklediği luminol kemiluminesansı kolşisin tarafından doz bağımlı ve etkili bir şekilde inhibe edilmiştir.?74- Sonuçlar, kolşisinin Behçet hastalığındaki terapötik etkisinin PMNL kemotaksisi üzerindeki bilinen inhibitor etkisine ilave olarak potent radikal süpürücü etkisine de bağlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
?75. VH. SUMMARY The formation of reactive oxygen species and metabolites appear to play a significant role in many inflammatory diseases including Behcet's disease. Stimulated inflammatory cells are able to generate free radicals as O2 -, OH and reactive toxic metabolites (H202, HOC1 and ONOO-). Behcet's disease is a chronic inflammatory multisystem disease which has an unknown etiology. Colchicine is used in all forms of the disease because of its inhibitor effect on neutrophil chemotaxis. Beside its antiinflamatory effect, colchicine might have antioxidant effects and there is not any detailed study investigating whether colchicine has a direct scavenging effect by using chemiluminescence which is a direct method for screening. In the present study the inhibitor effect of colchicine on the chemiluminescence signal of stimulated (by PMA or FMLP) isolated leukocytes of patients with Behçet disease or healthy volunteers was studied. In addition, direct scavenging activity of colchicine on exogenously produced reactive oxygen metabolites and ONOO- was also investigated in a cell-free system by using the same method. Colchicine inhibited the chemiluminescence signal of stimulated diseased or healthy leukocytes dose-dependently. In the cell-free system, xanthine-xanthine oxidase, HOC1-, H2O2, OH or ONOO-induced CLmax were also inhibited effectively and dose-dependent manner by colchicine.76 Results showed that therapeutic effect of colchicine on Behcet's disease might be due to its potent scavenger effect as well as its well-known inhibitor effect on PMNL chemotaxis.