Sovyetler Birliği sonrası Azerbaycan'da ulusal kimlik inşası süreci: Aliyevler dönemi
National identity construction process in post-Soviet Azerbaijan: Aliyev's period
  1. Tez No: 797022
  2. Yazar: SHAMKHAL BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
19'uncu yüzyılda milliyetçiliğin yükselişiyle birlikte bilinçli Azerbaycan aydınları etnik kökenlerini dikkate alarak yeni bir tanım aramaya başladılar. Tarihleri, edebiyatları ve dilleri üzerine dikkat çekici eserler yayınladılar. 20. yüzyılın başında Azerbaycan aydınları Türk milliyetçiliğini savundular. Gazetelerde Azerbaycanlıların Türk kimliği hakkında yazılar yazdılar, bu da dini kimlik ve etnik kimlik ayrımı konusunda farkındalığı artırarak ulusal uyanışa yol açmıştır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılması, eski Sovyetler Birliği cumhuriyetleri için en önemli dönüm noktalarından biridir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını yeni kazanan cumhuriyetler, politikalar ve yasalar oluşturarak kendi ulusal kimliklerini inşa etme sürecini başlattılar. Araştırmanın amacı tarih boyunca mücadele vermiş Azerbaycan ülkesinin milli kimliğini oluşturma mücadelelerle bağımsız bir milli devlet yaratmasındaki etkenlerdir. Azerbaycan'ın kimliği, ilk önce Türk kimliği ve Azerbaycan Türkü olarak tanımlansa da daha sonra Azerbaycanlı olarak tanımlamıştır. Bu çalışmada Sovyetler Birliği Sonrası Azerbaycan'da Ulusal Kimlik İnşası Sürecinde: Aliyevler Dönemi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, with the rise of nationalism, conscious Azerbaijani intellectuals began searching for a new definition, taking into account their ethnic origins. They published remarkable works on their history, literature, and language. At the beginning of the 20th century, Azerbaijani intellectuals advocated Turkish nationalism. They wrote articles in newspapers about the Turkish identity of Azerbaijanis, which increased awareness of the distinction between religious and ethnic identities, leading to a national awakening. The dissolution of the Soviet Union was one of the most significant turning points for the former Soviet republics. These republics began constructing their national identities by creating policies and laws upon gaining independence. The aim of the research is the factors in the creation of an independent national state through struggles to create the national identity of the country of Azerbaijan, which has struggled throughout history. Although Azerbaijan's identity was initially defined as Turkish and Azerbaijani Turks, it was later defined as Azerbaijani. This study examines the post-Soviet period in Azerbaijan under the Aliyev regime during the process of constructing a national identity.