Üçüncü trimesterde SARS-COV-2 RT-PCR pozitifliği olan gebeler ile sağlıklı gebelerin maternal, obstetrik ve neonatal sonuçlarının kıyaslanması
Comparison of Maternal, Obstetric and Neonatal Outcomes of Pregnant Women with SARS-COV-2 RT-PCR Positive and Healthy Pregnants in the Third Trimester
  1. Tez No: 708946
  2. Yazar: FATİH BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma üçüncü trimesterde SARS-CoV-2 RT-PCR pozitifliği olan gebeler ile sağlıklı gebeleri kıyaslayarak kötü maternal, obstetrik ve neonatal sonuçlar arasındaki ilişkiyi incelemek için planlandı. Amacımız SARS-CoV-2 RT-PCR pozitifliğinin yüksek ihtimalle neden olacağı kötü obstetrik ve neonatal sonuçları öngörmektir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Medikal veriler arşiv üzerinden 1 Nisan 2020 – 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvurmuş, bilinen komorbid hastalığı olmayan, 18 – 45 yaş aralığında, 28 – 42. gebelik haftaları arasında SARS-CoV-2 RT-PCR sonucu pozitif olan ve kliniğimizde doğum yapmış 80 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri, vital bulguları, laboratuvar sonuçları, obstetrik ve neonatal sonuçlar ile maternal klinik seyir ve prognoz kaydedilmiştir. Kontrol grubu olarak benzer yaş ve gebelik haftasında, herhangi bir pozitif PCR sonucu olmayan, belirlenmiş tarih aralığında kliniğimize başvuran ve her ay 5 hasta olacak şekilde seçilmiş randomize 80 hasta belirlenmiştir. Elde edilen veriler saklanarak iki grup birbiriyle ve kendi içerisinde kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is planned to examine the relationship between poor maternal, obstetric and neonatal outcomes by comparing pregnant women with SARS-Cov-2 RT-PCR positivity in the third trimester with healthy pregnant women. Our aim is to predict the poor obstetric and neonatal outcomes that have higher probability to occur due to SARS-CoV-2 RT-PCR positivness. Methods: This is a retrospective study. Through the medical data archives, 80 patients that do not have any known comorbid illnesses, who are between the ages 18 – 45 with positive SARS-CoV-2 RT-PCR results between their 28 – 42nd weeks of their pregnancy, gave birth in our clinic, and who have consulted Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital between April 1st, 2020 – August 31st, 2020 are included in our study. The clinical features, vital signs, laboratory results, obstetric and neonatal outcomes, maternal clinical course and prognosis of the patients were recorded. 80 patients, 5 for each month in the designated date range, who are similar in age with the first group and do not have any positive PCR results, are chosen randomly as a control group. The gathered data are stored for each group and are compared with one another and in themselves.