Farklı yaş gruplarında Actinobacillus Actinomycetemcomitans'ın varlığının araştırılması ve serotiplendirilmesi
Presence of actinobacillus actinomycetemcomitans in different age groups and serotyping
  1. Tez No: 79706
  2. Yazar: ARZU ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
-114- ÖZET Farklı yaşlardaki hem periodontal yönden sağlıklı, hem de hastalıklı bireylerde izlenen ve ayrıca patojenitesinde ailesel rolün öneminden de bahsedilen A.actinomycetemcomitans'a yönelik bilgiler halen kesinlik kazanmamıştır. Bu nedenle, A.actinomycetemcomitans'ın farklı yaş gruplannda yer alan bireylerde varlığının araştırılması ve ailesel profilinin incelenmesi amaçlanmıştır. 0-19, 20-35 ve 36 yaş ve üzerinde yer alan, sırasıyla 80, 111 ve 109 olmak üzere, 300 bireyde, A.actinomycetemcomitans varlığı ve bireylerin periodontal durumları incelenmiştir. A.actinomycetemcomitans pozitif ve EYP'li bulgulanan bireyler arasında yer alan, 1 1 proband ve 44 aile bireyi olmak üzere, toplam 55 aile bireyinde A.actinomycetemcomitans pozitif bulunan bireylere ait izolasyonlar, immündifüzyon yöntemi ile serotiplendirilmiş ve AP-PCR tekniği ile de genotiplendirilmiştir. Sonuçlar, Z testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 300 birey genelinde %34 olarak bulgulanan A.actinomycetemcomitans pozitiflik oranları, farklı yaş gruplarına göre sırasıyla, %45, %44 ve %15 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-116- SUMMARY The data about A.actinomycetemcomitans, which is said to be associated either with periodontal health or disease and the role of familial transmission on its pathogenity is still not get certain. For that reason, the present study aims to evaluate the presence of A.actinomycetemcomitans in different age groups and search for the family profile. The prevalence of A.actinomycetemcomitans and periodontal status in a total of 300 subjects among the age groups of 0-19, 20-35 and 36 years old and older, with a number of 80, 111 and 109 in the same order, are examined. The isolations of a total of 55 subjects with 11 probands that are A.actinomycetemcomitans positive subjects with EOP and 44 family members are serotyped with immundiffusion and genotyped with AP-PCR. Results are evaluated statistically by Z-test. %34 prevalence of A.actinomycetemcomitans in a total of 300 subjects is found; that is %45, %44 and %15 in the age groups.