Miras yoluyla geçen tarım arazilerinin paylaşılması
Sharing of the inherited agricultural lands
  1. Tez No: 797066
  2. Yazar: METİN SÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ziraat, Law, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tezde, tarım arazilerinin ve tarım işletmelerinin miras yoluyla intikali sonucunda paylaşımın nasıl yapılacağı konusu incelenmiş, konuyla ilgili yasal mevzuat çerçevesinde açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde kanunkoyucunun devrini öngördüğü tarım işletmesi ve tarım arazisi kavramları incelenmiş ve unsurlarıyla birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise eski Medeni Kanun ve yeni Medeni Kanun'da düzenlenmiş olan özgüleme sistemi, benzerlik gösterdiklerinden birlikte inceleme konusu edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise 15.05.2014 tarihinden sonra açılacak miraslar bakımından geçerli olan tarım arazilerinin mülkiyetinin devri(intikali) hükümleri incelemeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of how to share as a result of inheritance of agricultural lands and agricultural enterprises has been examined and explanations have been made within the framework of the relevant legislation. In the first section, the concepts of agricultural enterprise and agricultural land, which the legislator envisaged, were examined, and tried to be explained with their elements. In the second part, the allocation system regulated in the old Civil Code and the new Civil Code are examined together as they show similarities. In the third and last part, the provisions of the transfer of ownership of agricultural lands, which are valid for the legacies to be opened after 15.05.2014, are examined.